: اشتباهات عادی در درمان سوختگی

بعضی آدما به دلیل ناآگاهی ممکنه از بعضی روشای خونگی واسه درمان سوختگی استفاده کنن که نه فقط تاثیر درمانی نداره، بلکه باعث شدید شدن آسیب هم می شه.

 

: اشتباهات عادی در درمان سوختگی

تقریبا همه افراد تجربه سوختگی بر اثر آشپزی، آفتاب سوختگی یا حتی سوختگیای جزئی با مواد شیمیایی رو داشتن. بیشتر سوختگیای ناچیز با روشای خونگی قابل درمان هستن اما در بعضی مواقع لازمه حتما با مراجعه به دکتر اقدامات درمانی فوری انجام شه.
وقتی که فرد دچار سوختگی می شه مهمه که شدیدا سوختگی توجه داشته باشه تا در صورت ضرورت به دکتر مراجعه کنه اما وگرنه درمان اون در خونه ممکن است.
هر چند بعضی آدما به دلیل ناآگاهی ممکنه از بعضی روشای خونگی واسه درمان سوختگی استفاده کنن که نه فقط تاثیر درمانی نداره بلکه باعث شدید شدن آسیب می شه.
به در این مقاله به بعضی از اشتباهات عادی واسه درمان سوختگی اشاره کرده که نه فقط به درد بخور نیستن بلکه حتی می تونن شدت سوختگی رو زیاد کنن:
روغن یا اسانس: خیلی از افراد ادعا می کنن اسانسا و بعضی از روغنای مورد استفاده در آشپزی مثل روغن نارگیل و زیتون واسه درمان سوختگی به درد بخور هستن. هر چند روغنا گرما رو به دام انداخته و مانع از اون می شن که گرما از محل سوختگی خارج شه اما به دام افتادن گرما می تونه موجب شدید شدن سوختگی شه.
کره: خیلی از افراد تصور می کنن به کار گیری کره در محل سوختگی روند درمان رو تسریع می کنه. برخلاف این باور عادی، کره مثل روغن، گرما رو در محل سوختگی نگه داشته و موجب می شه شدت سوختگی بیشتر شه.
سفیده تخم مرغ: بعضی افراد فکر می کنن قرار دادن سفیده تخم مرغ خام روی سوختگی به درمان درد به وجود اومده به وسیله اون کمک می کنه اما دلایلی موجود نیس که نشون دهنده این تاثیرگذاری سفیده تخم مرغ باشه. واقعا، این احتمال بیشتره که سفیده تخم مرغ در پخش کردن باکتری در محل سوختگی تاثیر داشته باشه.
یخ: خیلی از افراد قبل اینکه آب سرد رو روی محل سوختگی بریزن از یخ کمک می گیرن و تصور می کنن دمای سرد یخ در سرد کردن محل سوختگی موثرتره در حالی که یخ آسیب بیشتری می زنه و محل سوختگی رو بیشتر تحریک می کنه.
خمیر دندون: بعضی افراد فکر می کنن قرار دادن خمیر دندون روی محل زخم کمک کننده س اما واقعا، خمیر دندون ممکنه به پخش شدن باکتری در محل زخم منجر شه.

.

منبع : tebyan.net