زینب حکیمی – بخش سلامت آکا ایران

به چه دلیل به کار گیری عطر در فضاهای بسته بده؟

بعضی افراد نسبت به مواد معطر حساسیت دارن و این اصلا مساوی نیس که در مکانای عمومی مانند هواپیما، مترو و … از عطر و ادکلن استفاده کنیم.

هر چند محققان هنوز دلیل قطعی حساسیت این دسته از افراد رو پیدا نکرده ان، اما بعضی فکر می کنن حساسیت بالای گیرنده های شیمیایی در بینی این افراد باعث اینجور مشکلی می شه و دلیل می شه که بدن اونا به ضعیف ترین بوها، چه طبیعی و چه مصنوعی عکس العمل نشون بدن.

تلاش کنین در صورت داشتن حساسیت، خود رو از مواد معطر دور نگه دارین و در صورت ضرورت از همکاران، دوستان و اعضای خونواده تون بخواین که استفاده خود رو از مواد معطر به کمترین حد ممکن برسانند

نکنه فکر کنین که این مشکل فقط به نوع رایحه عطرها ختم می شه، بلکه قرار گرفتن در برابر بوی مواد معطر می تونه واسه افراد دچار حساسیت خطرناک هم باشه.

نشونه هایی مثل سردرد، آبریزش چشم، عطسه ، سرگیجه، حملات آسم و سختی تنفس از علائم هشداردهنده حساب می شن و البته  در مورد عطرهای خاص ممکنه به بروز مشکلات شدیدتری هم منجر شه.

چیجوری میشه اثرات عطر رو به کمترین اندازه برسونه؟

آدمایی هستن که به دلیل قرار گرفتن در برابر عطرهای خاص (عطرهای سنگین) در بیمارستان بستری شدن.

بهترین راه واسه به کار گیری عطر و ادکلن اینه که دو بار عطر رو در هوا اسپری کرده و بعد در میان اون راه برید. این طور مطمئن میشین که از عطر زیادتر از اندازه استفاده نکردین.

نکته دیگه این که نباید در طول روز این کار رو تکرار کنین و همون یه مرتبه کافیه.

راه دیگه اینه که واسه داشتن احساس بهتر، از دئودرانتا و مواد معطر شوینده بدن استفاده کنین تا مجبور به استفاده زیاد از ادکلن و عطر نباشین.

در صورت حساسیت چه اقدامی باید انجام بدین؟

تلاش کنین در صورت داشتن حساسیت، خود رو از مواد معطر دور نگه دارین و در صورت ضرورت از همکاران، دوستان و اعضای خونواده تون بخواین که استفاده خود رو از مواد معطر به کمترین حد ممکن برسانند.

اگه خود شمام در محل کارتون عادت دارین از اسپریای خوشبوکننده هوا استفاده کنین، بهتره این موضوع رو در نظر بگیرین که شاید فردی دچار حساسیت باشه، ولی نتونه این موضوع رو بگه. پس این کار رو نکنین.


.

منبع :