کار کردن با وزنه های سنگین همونقدر که ساده به نظر میرسه میتونه خطرناک باشه چراکه استفاده اشتباه از یه دستگاه بدنسازی میتونه مشکلات آسیب رسانی داشته باشه.

به گزارش آلامتو و به نقل از مجله تناسب اندام؛ فقط به این خاطر که چند ماه یا چند ساله که در باشگاه تمرین می کنین، دلیل نمی شه که از خطا محفوظ باشین. حتی با تجربه ترین ورزشکاران هم در موقعی که فکر می کنن بیشتر از همه می دونن، بعضی اشتباهات بسیار احمقانه رو مرتکب می شن.

هم اینکه بخونین: اشتباهات عادی در باشگاه بدنسازی

اینجا چند مورد از اشتباهاتی که ممکنه در باشگاه مرتکب شید رو میگیم:

۱. ندیده گرفتن مربی

اگه مربی شما میگه که دارین کاری رو اشتباه انجام می دید، ارزشش رو داره که به نصیحت اون گوش کنین. اونا در مورد ورزش و تمرینات ورزشی مطالعه داشتن، پس شاید در اون موارد، بیشتر از شما می دونن.

۲. رد کردن یار کمکی

مهم نیس که وزنه شما چقدر سنگین یا سبک باشه، همیشه بهتره با یه یار کمکی تمرین کنین. شما نباید وقتی که به شکست عضلانی می رسید، تنها باشین چون در اون موقع، بیشتر از هر زمان دیگری واسه کامل کردنه تون به کمک نیاز دارین. اگه مجبور باشین واسه برگردوندن وزنه به سرجایش تقلا کنین، به احتمال زیاد به خودتون آسیب می رسونین.

۳. بلند کردن وزن زیادتر از اندازه

اگه تلاش کنین وزن زیادتر از اندازه سنگین بلند کنین اما موفق نشید، مانند احمقا بنظر می رسین. با وزنه ای کار کنین که می تونین از عهده اش بر بیایید، و وزنه تون رو کم کم زیاد کنین. هر چی وزنه سنگین تری بلند کنین، احتمال آسیب شما بیشتر هستش.

هم اینکه بخونین: کاهش رسیک آسیب در بدنسازی

۴. فریاد زدن

بله! شما واسه بلند کردن وزنه ها به سختی تلاش می کنین، اما همه دور وبریا تون هم همین کار رو انجام میدن و شما صدای جیغ اونا رو نمی شنوین. خرخرهای گاه به گاه ایرادی نداره، اما فریاد زدن، یعنی هدر دادن اکسیژن و انرژی تون.

۵. اشتباه تردمیل

بندهای کفشتون رو محکم گره بزنین. در وسط تردمیل بدوید. چشماتون رو مستقیم به جلو متمرکز کنین. زیادتر از اندازه به سمت جلو یا عقب ندوید. گیره امنیتی تردمیل رو حتما نصب کنین، مخصوصا اگه تو یه سطح شیبدار می دوید یا وزنتون کمی زیادتر از اندازه متوسطه.

۶. گرفتن هالتر به شکل ناردست

هنگام انجام پرس سینه، این اشتباه احمقانه رو مرتکب نشید که انگشت شستتان رو زیر میله بذارین. انگشت شست شما باید همیشه تو یه گریپ مناسب، دور میله باشه. اگه هالتر رو درست نگه ندارین، ممکنه لیز بخوره و روی اندامای حیاتی تون بیفته.

۷. ندیده گرفتن گیرهای وزنه

حتی با تجربه ترین وزنه برداران هم از گیرهای وزنه (کلیپس) استفاده می کنن. تموم اون تمرینات سخت و تلاش زیاد، می تونه باعث شه به یه طرف کج شید یا تکون بخورین و احتمال زیادی هست که صفحه های وزنه لیز بخورند. و هیچی شرم آورتر از صدای وحشتناک افتادن وزنه ها موقع لیز خوردن از هالتر و برخورد به زمین نیس.

۸. تخلیه اشتباه هالتر

همیشه هالتر رو تا حد ممکن به شکل مساوی خالی کنین. اگه این کار رو نکنین، می تونه یه وری شه و به چانه تون برخورد کنه. مطمئن شید که وزنه ها، همیشه به طور کامل متعادل هستن، مخصوصا با رکای قدیمی و کهنه.

۹. وزنه برداری به شکل نادرست

وزنه برداری شامل بعضی حرکات بسیار پر خطره، مانند اسنچ، کلین ان جرک، پاور پرس و چیزای دیگه ای به جز اینا. شما مقدار زیادی وزن رو با حرکات انفجاری بلند می کنین و احتمال آسیب، زیاده. قبل از امتحان کردن اونا، مطمئن شید که میدونید چیجوری این حرکات رو بدرستی انجام بدین.

۱۰. کشیدن پین

موقع به کار گیری دستگاه سیمکش، مراقب باشین که چه وقتی پین رو از استک وزنه ها می کشید. اگه چیزی به سیم کش وصل باشه، برداشتن یهویی وزنه تعادل، باعث می شه که دسته سقوط کنه و به سرتون برخورد کنه.

بسیار ، پس واسه اینکه در باشگاه دچار سرافکندگی و آسیب نشید، از این اشتباهات دوری کنین. شمام اشتباهاتی رو می شناسین که ممکنه بدنسازان در باشگاه با اونا دست و پنجه نرم کنن؟ در بخش نظرات با ما در میان بذارین.

.

منبع :