: اشتباهات بهداشتی عادی و چگونگی جلوگیری از اونا

اینجا لیستی از خیلی از اشتباهات بهداشتی عادی که مردم مرتکب می شن آورده شده. اون می تونه خیلی راحت پوشیدن لباسای شسته نشده به مدت بیشتر از دو روز باشه! مقاله زیر رو بخونین تا بیشتر در مورد این اشتباهات و روشای جلوگیری از اونا بدونین.
بارها ما دوست داشتیم که خود رو وسواس بهداشتی بخونیم. اما واقعاً میدونیم که مرتکب اشتباهات بهداشتی عادی میشیم؟ هر چند ممکنه ما در مورد اونا ندونیم و یا آدما به اونا توجه نکنن ولی اینجور عادتای زیادی وجود دارن که واقعاً واسه شما خوب نیستن. مقاله زیر رو بخونین تا در مورد اونا بدونین و ببینین که شمام خوب به اونا عمل می کنین.
لیست اشتباهات بهداشتی عادی و پیشنهادایی واسه جلوگیری از اونا :
خیلی از ما خیلی راحت فراموش می کنیم که عادتای بهداشتی خوب رو عملی کنیم و یا خیلی تنبل هستیم که به اونا وفادار بمونیم! در موارد دیگه اون می تونه واسه بدن شما مضر باشه. در نتیجه لیست زیر شما رو از اینجور اشتباهاتی آگاه میسازه و پیشنهادایی واسه جلوگیری از اونا به شما میده. فقط وقتی اونا رو می خونید نخندید و عوضش اونا رو عملی کنین!

• از بهداشت فردی شروع کنین. شما دندونای خود رو دو بار در روز مسواک می زنید؟ اگه نه، شما باید اونو از همین امروز شروع کنین. تمیز کردن دندون هاتون بعد از نهار و شام اجباره. این کار شما رو از کرم خوردگی و مشکلات دندانی مراقبت می کنه.
• مردم عادت دارن از شونه ها، مسواک ، گیره سر، دستمال سفره، هوله، لباسا و یا حتی بطریای آب خود به صورت مشترک استفاده کنن. هیچوقت از اینجور چیزایی به طور مشترک استفاده نکنین چون اونا میکروبا و یا سلولهای مرده رو از بدن فرد دیگه حمل می کنن. به کار گیری شونِه مشترک ممکنه موجب مشکلات ریزش مو و شوره سر بشه.
• ما عادت داریم که دستان خود رو قبل و بعد از غذا خوردن بشوییم. اما، ما از صابون ضد باکتری استفاده می کنیم به امید این که باکتری رو در دستان ما بکشه. ما باید به خاطر داشته باشیم که صابونای ضد باکتری اگه به طور افراطی استفاده شن می تونن سلولهای بدن ما رو بکشن که خیلی مضره. اونا ممکنه منتهی به خشکی و زبری پوست شما بشن که کم کم موجب افزایش پوست مرده می شن؛ شما پوست خود رو نیشگون می گیرین ولی احساس نمی کنین.
• به کار گیری اودکلن، خوشبو کننده و عطر بیشتر یه عادت رایجه. اونا ضد عرق هستن در نتیجه می تونن موجب حساسیتای پوستی بشن. ، لباسایی که این عطرها و اودکلنا روی اونا اسپری می شن باید به صورت منظم شسته بشن.
• این روزا داشتن ناخنای بلند مده. هر چند اونا خوب دیده می شن اما داشتن ناخن بلند از نظر بهداشتی یه ایده بده. هر وقت شما غذا می خورید ذرات غذا زیر ناخن هاتون جمع می شن در نتیجه موجب عفونت داخل اونا می شن.
• هر روز دوش بگیرین. حتی اگه شما احساس تمیزی بکنین، تمیز نیستین. شما در طول روز خیلی عرق می کنین که خیلی مواقع متوجه نیستین. شما می خواین که از مکانای زیادی در طول روز بازدید بکنین در نتیجه با باکتریای جور واجور و ذرات گرد و غبار تماس دارین. پس، تمیز کردن منظم یه اجباره. از هوله زبر استفاده بکنین که سلولهای مرده شما رو می سابد.
• صورت خود رو هر روز بشورید. حتی اگه پوست شما خشکه باید اونو یه بار با صابون بشورید و دو بار فقط با آب بشورید. اگه پوست چربی دارین هر بار که صورت خود رو می شویید از صابون استفاده نکنین. به جای اون از مرطوب کننده استفاده بکنین و پوست خود رو صاف نگه دارین.
• موهای خود رو بعد از هر سه روز بشورید تا این که از شوره سر و عفونت پوست سر دور بمونین. باید نوک موهای خود رو هم بشورید. از آب گرم استفاده کنین. از مصرف آب خیلی سرد و یا خیلی داغ دوری کنین.
• تا حالا تعداد لیوانای آبی رو که هر روز می خورین شمرده اید؟ اگه نه، پس بدونین که نوشیدن دست کم ۸ لیوان آب یه اجباره. اون به کارکرد درست سیستم گوارشی کمک می کنه. اون باعث می شه که سموم بدن به طور منظم دفع شن.
• بعضی افراد عادت دارن که از جورابای خود به مدت دو یا سه روز متوالی استفاده کنن. این کار رو نکنین! اول اینکهً به خاطر این که اون بوی بد میده و دوم اینکهً این که می تونه باعث عفونت بین انگشتانتون بشه. در نتیجه باید پاهای خود رو به دقت و جورابای خود رو روزانه بشورید. بهتره که دو یا سه جفت جوراب داشته باشین تا این که نگران نشید.
• لباسای خود رو در دوره های منظم بشورید. البته، هر روز اونا رو نشویید اما دست کم از دو یا سه روز یه بار بشورید. مخصوصا اگه عادت به پوشیدن لباس خواب دارین باید هر صبح اونو بشورید چون اینجور لباسایی شامل عرقی هستن که بدنتون در طول شب دفع کرده.
• گوشه های خود رو روزانه تمیز کنین. از گوش پاک کن استفاده بکنین و قسمتای داخلی اونو هم خوب تمیز بکنین. از آب استفاده نکنین. تمیز کردن روزانه اونا شما رو از عفونتای گوشی حفظ می کنه. اگه این کار به طور منظم انجام نشه ممکنه مجبور شید که با مشکلات شنوایی ضعیف مقابله کنین چون کثیفی داخل گوش جمع می شه و به حس شنوایی شما ضربه میزنه.
• هنگام عطسه و یا سرفه کردن دهن خود رو بپوشونین و از مردم دوری کنین. واسه این کار از دستمال کاغذی استفاده بکنین. بعد از عطسه کردن، بینی خود رو نکشید. عوضش از دستمال کاغذی استفاده بکنین و بعد اگه خواستین بینی خود رو تمیز کنین.
• اگه وسواس خوش اندامی دارین، پس بدونین لباسای ورزشی که می پوشید باید هر روز شسته شن. وقتی ورزش می کنین عرق و چربی روی پوست تون می تونه موجب بروز جوش شه. اون ممکنه باعث عفونت استاف و یا قارچی و کچلی بشه. در نتیجه تمیز کردن خودتون با آب یه اجباره.
• بارها ما از دستمال سفره برابر واسه تمیز کردن لوازم آشپزخانه و یا دستهایمان هم استفاده می کنیم. هیچوقت این کار رو نکنین چون دستمال سفره شامل تموم کثیفی و گرد و غباریه که روی لوازم آشپزخانه بوده و می تونه موجب آسیب پوست شما بشه. علاوه بر این، اگه شما بدون شستن اینجور دستهایی چیزی بخورین، شکمتون هم شک نداشته باشینً اونو دوست نداره!
• دیده شده که آبی که در هتلا و رستورانا به کار میره کهنه س. بعضی وقتا شما ممکنه بعضی ذرات ریز کثیف رو در ته اون پیدا بکنین که معمولاً به اونا توجهی نمی شه مگه این که اونا رو تماشا و بررسی بکنین. در نتیجه اجازه بدین که آب ته نشین بشه و دوباره نگاهی به آب بدون توجه به این که لیوان تمیزه، بندازین.
• فرمون ماشین رو وقتی می خواین رانندگی بکنین تمیز کنین. این یکی از جاهاییه که بیشترً فراموش می شه. ، کف پوشای داخل ماشین تون رو به طور منظم تمیز کنین. اگه کثیفی داخل ماشین به طور مرتب تمیز نشه ممکنه موجب حساسیتای بینی و یا سوزش بینی بشه.
• خیلی از مردم عادت به شستن سبزیجات و گذاشتن اونا در یخچال بدون خشک کردن اونا دارن. باید به خاطر داشت که سبزیجات به صورت مناسب خشک شن تا این که مرطوب باقی نمانند و به مدت زیادی تازه بمونن. بهتره که اونا رو در کیسه های کاغذی جداگونه نگه دارین تا این که اونا فاسد نشن و سبزیجات دیگه در قفسه رو آلوده نکنن.
• عادت به پختن غذا روی شعله زیاد دارین؟ اگه بله، دفعه بعد این کار رو انجام ندین. اون موجب می شه که غذا مواد مغذی و عناصر لازم خود رو از دست بده و در نتیجه باعث شه که اون سود کمتری واسه بدن داشته باشه.

در آخر این که تمیز بمونین! بدن تمیز ذهن تمیز رو درخشش میده. مهم نیس که مردم چه میگن هر وقت و هر کجا که لازم شد از ضد عفونی کننده استفاده بکنین. هر روز ورزش کنین و خود رو متناسب نگه دارین! اون باعث می شه که عرق کنین و به دفع سموم از بدن تون کمک می کنه. تموم این پیشنهادای بهداشتی به شما کمک می کنه که از دید داخلی مثل بیرون تمیز بمونین و در کل روز خوشحال باشین. اونا رو به فردا میفکنید و همین امروز پیروی از اونا رو شروع کنین!

منبع : راسخون

منبع :