: اشتباهات بهداشتی که شما رو مریض میکنه

بیشتر ما فکر می کنیم که بهداشت فردی رو به درستی رعایت می کنیم. ما یاد گرفتیم که به حموم بریم، ناخن هامون رو کوتاه کنیم، بدن مون رو با صابون بشوییم… اما رعایت بهداشت فردی آنقدرها هم که ما فکر می کنیم، ساده نیس. بیشتر ما در این مورد عاداتی داریم که اشتباهه. اگه دوست دارین با این عادات اشتباه آشنا شید، در ادامه مطلب با ما همراه باشین.

آشنایی با ۱۲ اشتباه بهداشتی که هر روز انجام می دید

۱.گذاشتن دست زیر چانه

: اشتباهات بهداشتی عادی که روزانه انجام میدین

تا حالا دقت کردین که در طول روز دست هاتون چند بار به صورت تون برخورد می کنه؟ در واقع هر بار که دست هاتون رو به صورت تون می زنید، میکروبای بیشتری رو به پوست صورت تون منتقل می کنین. مثلا با قرار دادن دست تون زیر چانه، نه فقط جرما به صورت شما منتقل می شه، بلکه پوست صورت تون هم کشیده شده که به دنبال موجب چین و چروک و پیری زودرس پوست می شه. هر چند ترک این عادت سخته اما هر چی زودتر اونو کنار بذارین، به نفع زیبایی تونه.

۲.شستن صورت پس از ورزش
هر چند شستن صورت پس از ورزش حال آدم رو سر جاش می آورد و حس سرحالی می بخشه اما بهتره که این کار رو قبل از ورزش انجام بدین.
وقتی که شما عرق می کنین، در واقع صورت تون رو پاک سازی می کنین و کثیفیا و جرما رو از منافذ پوستی تون دور می کنین. اما اگه در این شرایط صورت تون کثیف باشه، نه فقط پاک سازی صورت نمی گیره، بلکه عرق کردن موجب جوش و جوشای پوستی هم می شه. پس بهتره که قبل از ورزش صورت تون رو بشورید. در این صورت پس از عرق کردن تنها پوست تون آب و نمک تولید می کنه که واسه پوست هم بی ضرره.

۳.به کار گیری لوسیون بدن ساعتا پس از استحمام

شاید وقتی که صبح از خواب بیدار میشین و دوش می گیرین، به دلیل این که باید زود از خونه خارج شید، زمان کافی واسه به کار گیری لوسیون بدن نداشته باشین یا شاید فکر کنین که بهتر باشه این کار رو به چند ساعت بعد بندازین اما میدونید لوسیونی که فورا بعد از حموم زده نشه، هیچ تاثیری بر پوست تون نداره؟
به خاطر همین بهتره که فورا پس از خارج شدن از حموم خودتون رو خشک کردین و لوسیون یا مرطوب کننده رو به پوست تون بزنین. از مالش پوست با هوله هم دوری کنین. این رو هم یادتون باشه که لوسیون رو فقط به پوست بدن تون بزنین و واسه پوست صورت از کرمای مخصوص صورت استفاده کنین.

۴.حموم آب داغ

در روزای سرد سال، هیچی بهتر از یه دوش آب گرم حال آدم رو جا نمی آورد و خستگی رو بر طرف نمی کنه اما میدونید که آب داغ واسه پوست و موهاتون مضره؟ کمی گرمای آب به پوست آسیبی نمیرسونه اما آب داغ، از اونجا که منفذهای پوست رو باز می کنه، موجب از بین رفتن روغن طبیعی پوست شده و اونو پس از یه مدت خشک می کنه. این اتفاق در مورد موهای شمام صادقه. پس اگه می خواین که از خشکی پوست و موتون جلوگیری کنین، از گرفتن حموم آب داغ دوری کنین.

۵.استفاده زیاد از صابون هنگام دوش گرفتن

حتما واسه شمام پیش اومده که زمستانا پوست تون خشک شه. به جای این که مرتب از کرمای مرطوب کننده واسه نرمی پوست تون استفاده کنین، بهتره که مصرف صابون تون رو کم کنین. اگه جزو آدمایی هستین که هر روز به حموم می رن و بدن شون رو با صابون می شویند، بهتره که این عادت رو ترک کنین چون استفاده زیادتر از اندازه صابون، پوست رو دچار ترک و خشکی می کنه.

۶.نبود به کار گیری کرم ضد آفتاب در زمستون

حتما این نکته رو بارها شنیدین اما اگه تا حالا پشت گوش مینداختین، حال زمانشه که اونو جدی تر بگیرین. فرقی نمی کنه که هوا آفتابیه یا بارانی و ابری، کرم ضد آفتاب باید هر ۳۶۵ روز سال استفاده شه.
۷.دوش نگرفتن پس از ورزش

شاید پس از یه ساعت ورزش سنگین، اونقدر خسته باشین که بخواین کمی استراحت کنین بعد دوش بگیرین اما این رو بدونین عرقی که روی پوست تون بمونه، موجب جوش، التهاب و دیگه بیماریای پوست می شه. به خاطر همین نه تنهای باید به سرعت پس از ورزش لباس هاتون رو عوض کنین، بلکه باید دوش هم بگیرین چون هر چی زمان کمتری باکتریا روی پوست تون بمونن، به نفع تونه.
هنگام دوش گرفتن هم بدن تون رو با شامپوی بدن ضد باکتری بشورید، از تمییزی قسمتایی از بدن که با لوازم ورزشی در تماس بوده هم مطمئن شین.
اما اگه به سرعت پس از ورزش و عرق کردن، نمی تونین به حموم برید، نگران نشید. فقط کافیه که لباسای عرق کرده تون رو از تن درآرین، بعد با یه دستمال مرطوب پوست تون رو تمیز کنین.

۸.به کار گیری یه لیف به مدت طولانی

تا حالا به این فکر کردین که لیف حموم تون رو چه وقتی خریده اید؟ یا از چه وقتی در حال به کار گیری اون هستین؟ اگه یادتون نمیاد، پس زمان اون هستش که عوضش کنین. هوله و لیف می تونن باکتریا رو به خود جذب کنن، به خاطر همین تلاش کنین که پس از حموم اونا رو خشک نگه دارین و هر چند وقت یه بار هم اونا رو عوض کنین.

۹.استفاده همیشه از دهن شویه

به کار گیری دهن شویه به نظر عادتی مناسب میاد اما می تونه براتون مضر باشه. از اونجا که پایه این ماده الکله، استفاده زیاد از اون دهن رو دهیتراته یا خشک می کنه که به دنبال زمینه واسه ایجاد بوی بد دهن هم جفت و جور می شه. به خاطر همین بهتره که از دهن شویهای بدون الکل استفاده کنین. دهانشویهای بدون الکل هرچند مزیت الکل رو ندارن، اما مضرات حاصل از اونو هم ایجاد نمی کنن و ایمن تر هستن.

۱۰.دوش گرفتن در صبح

دوش گرفتن در صبح یه عادت خوبه که شما رو هم واسه یه روز کاری آماده می کنه. اشکالی در این کار موجود نیس اما کارشناسان فکر می کنن که دوش گرفتن در انتهای شب واسه بدن بهتره.
دوش گرفتن در انتهای شب موجب خواب راحت تر می شه. علاوه بر اون، شما تموم کثیفیایی که در طول روز روی پوست تون جمع شد رو از بین می بردین، در نتیجه بدن شما در طول خواب قادر به نفس کشیدن می شه که همین امر از ایجاد آلرژی های پوستی هم جلوگیری می کنه. پس بد نیس عادت دوش گرفتن تون رو از صبح به شب منتقل کنین تا از فواید اونم بهره مند شید.

۱۱.نشستن شتای آرایشی

شستن شتای آرایشی یکی از کارای مهمیه که باید هر چند وقت یه بار اونو انجام داد، اما معمولا خانوما از انجام اون سر باز میزنن. این کار تنها چند دقیقه از زمان شما رو میگیره و عوضش می تونه پوست تون رو از کثیفیا و باکتریا دور کنه. باکتریای موجود روی این لوازم می تونن آسیب جدی به پوست شما بزنن پس شستن اونا به طور مرتب، مهمترین کاریه که باید در مورد لوازم آرایش تون انجام بدین.
واسه شستن اونا از آب و صابون استفاده کنین، بعد اونا رو به طور افقی روی سطحی بذارین تا خشک شن.
۱۲.مسواک زدن پس از مصرف قهوه

حتما شنیدین که قهوه واسه دندانا مضره، شاید فکر کنین که مسواک زدن پس از مصرف قهوه می تونه مانع از آسیب دهن شه اما اشتباه کردین.
دندانپزشکان پیشنهاد می کنن مخصوصا در مواردی که از مایعات اسیدی یا مواد غذایی ادویه دار استفاده می کنین حتما بین نیم تا یه ساعت صبر کنین و پس از اون مسواک بزنین. مسواک زدن دندانا ظرف نیم ساعت بعد از مصرف یه وعده غذایی یا نوشیدن یه فنجون قهوه می تونه آسیب جدی به دندانا وارد کنه. پس از مصرف مایعات یا مواد غذایی اسیدی، این اسید می تونه مینای دندون و حتی لایه زیرین اون موسوم به دنتین رو تخریب کنه.
اگه زمان مسواک زدن دندانا مناسب نباشه یعنی ظرف ۲۰ دقیقه تا نیم ساعت پس از خوردن غذا یا نوشیدنیا، اسید موجود در مواد غذایی به سطح عمیق تر دندانا راه پیدا می کنه و در نتیجه خیلی سریع تر موجب پوسیدگی و تخریب دندون ها می شه.

اشتباهات بهداشتی عادی که روزانه انجام میدین

برگرفته از برترینا / ر

.

منبع : namnak.com