اشتباهات تغذیه ای ایرانیا

اشتباهات تغذیه ای ما ایرانیا مربوط به عادتای اشتباه تغذیه ایه .با خوردن همون غذاهایی که فکر می کنیم مقوی و سالم هستن بدنمون رو در برابر دچار شدن به شکلای جور واجور بیماریا قرار می دیم.

اشتباهات تغذیه ای ما ایرونی ها مربوط به عادتای اشتباه تغذیه ایه .با خوردن همون غذاهایی که فکر می کنیم مقوی و سالم هستن بدنمون رو در برابر دچار شدن به شکلای جور واجور مریضی ها قرار می دیم. در این بخش چند نمونه از اشتباهات عادی تغذیه ای خود رو بخونین و پس از این با در نظر گرفتن این نکات سفره خود رو بچینید.

 هر دوی این غذاها، بسیار سرد هستن و کم کم در صورت مصرف زیاد، غلظت خون ایجاد کرده و مقدار زیادی اخلاط نابجا و مضر بلغم و سودا در بدن تولید می کنن. ماهی، مرغ، برنج، زرشک، باقلا، روغن نباتی همه سرد و بلغم زا هستن. حال اگه همراه این غذاها، سالاد، ماست یا ترشیجات هم مصرف شه، مشکل چند برابر می شه. در صورت مصرف اینجور غذاهایی، حتما باید اودیه ها و مواد غذایی گرم مثل فلفل مشکی، زنجبیل، آویشن، مشکی دانه، عسل، کنجد و خرما استفاده کنین.

دیگه  ماست و دوغ همراه با غذاهای گوشتی ممنوع!

مصرف همزمان ماست و غذاهای گوشتی، یکی از ممنوعات طب سنتی هستش. طبق گفته حکما، مصرف همزمان ماست با غذاهای گوشتی علاوه بر اینکه تولید بلغم می کنه، موجب فساد گوشت در معده و در بعضی موارد بروز لک و پیس می شه.

با حذف سبزی از سفره خود سالاد جانشین نکنین

 طبع بیشتر سبزیا گرمه و به هضم غذا بسیار کمک می کنن. سبزیا پر از مواد معدنی و ویتامین هستن، هم اینکه به دلیل دارا بودن فیبر، مانع یبوست می شه، اما سالاد بر خلاف سبزی، طبع سردی داره و هضم غذا رو (برخلاف تصور مردم) دچار مشکل می کنه.

 

خوردن زیاد عدسی خوبه؟

ا عدس غذایی سودا زاست اما مصرف زیاد اون موجب بروز و افزایش غلظت خون می شه،  بدیش اینه امروزه تماشاگر اون هستیم که به دلیل تبلیغات زیاد در مورد خون ساز بودن عدس، مردم بقیه حبوبات رو کنار گذاشته و عدس رو بیشتر از بقیه حبوبات مصرف می کنن.

مصرف پنیر به تنهایی و در وعده صبحونه

 مصرف پنیر به تنهایی بسیار مضر بوده و بلغم زاست. خوردن پنیر به تنهایی و در وعده صبحونه، فرد رو دچار بیحالی، سستی و بی حالی و کندی در یادگیری و کاهش تمرکز ذهن می شه.

غده پاراتیروئید، وظیفه تنظیم کلسیم و فسفر بدن و جذب اونا رو بردوش داره. این غده کلسیم و فسفر رو با همدیگه و در کنار هم می شناسه، پس در وقتی که ماده غذایی شامل کلسیم رو مصرف می کنیم، باید همراه اونم فسفر مصرف کنیم، وگرنه، غده پاراتیروئید، فسفر رو از مغز برمی داره که موجب کندذهنی می شه.

بهترین زمان مصرف پنیر، وعده شام و به همراه مصلاحات اون (گردو، زیره، مشکی دانه و آویشن) بوده، چون بیشترین اندازه ترشح به وسیله غده پاراتیروئید موقع شب صورت میگیره.

سرکه رو از غذاهایتان حذف نکنین

حذف سرکه یکی از ظلم هاییه که به وسیله گروهی از پزشکان دامن زده شده.

سرکه در طب سنتی به عنوان یه حمل کننده (Carrier) حساب می شه. حمل کننده ماده ایه که داروها رو جهت مصرف به اعضای لازم میرسونه.

اشتباه بزرگتر تنوع خواری و مصرف شکلای جور واجور زیاد تو یه وعده غذایی است

 اینجور روش غذا خوردن، موجب به هم خوردن تنظیم گوارش شده و بسیار مضره. وقتی که چند ماده غذایی جور واجور رو تو یه وعده میل می کنین، آنزیمای هاضمه دچار پریشونی و گیجی و مشکل شده و هضم غذا ناقص می شه، چون مواد غذایی متفاوت، زمان هضم متفاوتی با همدیگه دارن. در نتیجه از ترکیب این مواد، اخلاط فاسد در بدن تولید می شه.

 وعده غذایی ظهر

از نظر طب سنتی وعده غذایی ظهر، مضر بوده و بلغم و سودا رو در بدن زیاد می کنه و دلیل غلظت خون می شه. ترک وعده نهار موجب تقویت ایمنی بدن، تناسب اندام، حفظ تعادل مزاج و رفع بیماریا می شه.

گرم ترین زمان در طول روز، ظهره که بهترین کار در اون ساعات، سرد کردن بدنه، نه خوردن غذا. در طب سنتی پیشنهاد شده که انرژی بدن در زمان ظهر از خواب قیلوله تامین شه.

نبود مصرف درست آجیل

آجیل واسه کاهش چربی، غلظت خون، سلامت قلب، سلامت کبد و افزایش کارکرد مغز بی انتها به درد بخور و لازمه. طبق تحقیقات مصرف روزانه یه مشت آجیل، بین ۵ تا ۱۵ سال به طول عمر آدم اضافه می کنه.

مصرف دست کم ۷ عدد بادام در روز (البته به شرطی که به صورت تازه از پوست در بیاد) در جهت پاکسازی کبد و تقویت استخوانا، رشد قدی کودکان و افزایش ضریب هوشی و حافظه پیشنهاد شده.

 نبود مصرف درست ادویه جات

تنها مورد احتیاط ادویه، افراد صفراویه. مصرف ادویه با غذا موجب فعال شدن کبد و کارکرد منظم دستگاه گوارش می شه.

مصرف همیشگی و دراز مدت ادویه، بلغم و سودا نا بجای بدن رو کاهش داده و در تخفیف و درمان بیماریای به وجود اومده به وسیله بلغم و سودا بسیار موثره. بیماریایی مثل آرتروز، درد مفاصل، نفخ معده، کاهش حافظه، صرع، شب ادراری، عفونتای زنونه، افسردگی و … می شه.


اشتباهات تغذیه ای ایرانیا

۵/۵

۱۰

منبع : پرشین ایشون /ن