اگه خواسته یا ناخواسته، هنگام مصرف دارو عادت دارین که قرصتون رو له کنین یا اینکه اونو با یه لیوان نوشابه بخورین بدونین فکرتون صد درصد از بیخ و بن غلطه.
بعضی از عادتای ناجور بین خوردن دارو باعث می شه که کارایی و اثر دارو از بین بره و هم اینکه مشکلات جانبی اون بیشتر شه. با ما باشین تا با چند نمونه از این عادتای ناجور آشنا شده و اونا رو انجام ندین.

۱.قبل از خوردن قرص اونو می کوبین:
بسته به نوع قرص اثر کوبیدن و له کردن اون فرق می کنه. له کردن بعضی از قرصا روی خاصیت و تاثیرگذاری اونا اثر منفی میذاره. پوشش یه دارو متناسب با نوع هضم اون انتخاب می شه و روی تأثیرگذاری اون اثر داره. له کردن اون می تونه به بروز مشکلات جانبی از یه معده درد ساده تا زخم معده و بی اثری قرص منجر شه.

۲.قرص رو بعد از غذا می خورید:
اگه دکتر معالجتان دارویی تجویز کرده که باید بین غذا استفاده کنین بی دلیل نیس. این کار واسه کاهش خطر مشکلات جانبی داروئه. وقتی که دارویی مصرف می کنین امکان داره که به مخاط معده بچسبد و باعث بروز مشکلاتی شه. واسه مقابله با بروز اینجور مشکلاتی لازمه که دستور مصرف دارو رو رعایت و اونو در بین غذا استفاده کنین. در نتیجه لازمه که روش مصرف دارو رو به دقت سوال و طبق اون استفاده کنین.

۳.قبل از خوردن کپسول دل و روده اونو بیرون می ریزید:
باز کردن کپسول و حل کردن پودر اون در آب اصلا پیشنهاد نمی شه. شکل ژلاتینی کپسولا نقش مهمی در روش آزاد شدن محتویات اون در بدن داره. بدون کپسول، پودر داخل اون بی واسطه وارد معده می شه و این خطر هست که با ترشحات معده ترکیب و فاسد شه. در نتیجه امکان داره اثر دارو کاهش پیدا کنه.

۴.دارویتان رو با آبای گازدار یا نوشابه می خورید:
بدونین که نباید دارو رو با هر مایع و نوشیدنی استفاده کنین. بهترین نوشیدنی واسه مصرف دارو آبه. به خاطر این که یه مایع خنثیه. به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که نوشابه ها جزو نوشیدنیای گازدار هستن. حل شدن دارو در این نوشیدنیا باعث افزایش حالت اسیدی اون می شه. به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که نوشابه ها شامل اندازه زیادی قند هم هستن که واسه افراد دیابتی پیشنهاد نمی شه.

۵.قبل از پایان درمان مصرف اونو قطع می کنین:
سرماخوردگی، آنژین، سینوزیت یا چیزای دیگه ای به جز اینا. بعضی وقتا پیش میاد بین مریضی احساس بهبودی می کنین و قبل اینکه مقدار داروهای تجویزی تموم شه اونا رو کنار می ذارین. به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که نمی شه این کار رو در مورد تموم داروها انجام داد. در مورد بعضی از داروها مانند داروهای آرامش دهنده سردرد، تب بر یا ضدالتهابا می تونین با دیدن آرامش علائم مریضی و بهبودی، مصرف اونا رو قطع کنین؛ اما هیچ وقت تلاش نکنین که مصرف آنتی بیوتیکا رو نصفه رها کنین. این داروها جزو داروهایی هستن که حتماً باید تا آخر مصرف شن. چون ضدعفونی کننده هستن و هدف از مصرف اونا نابود کردن باکتری هاست. وقتی که در مصرف اونا معطلی ایجاد می کنین و بعد مصرف اونا رو از سر می گیرین اثر اونا رو از بین بردین و بدنتون نسبت به اثر اونا مقاوم می شه.

منبع : روزنامه آرزو

جمع آوری سلامت اکاایران