: اشتباهات در شستن و شامپو زدن موها

d

حموم رفتن و شستشوی موها کار روزمره ایه که در طول سال صدها بار انجام می دیم، پس تصور می کنیم کار ساده و پیش پاافتاده ایه. اما واقعیت اینه که در بین شامپو زدن، خطاهایی مرتکب میشیم که به سلامتی موها آسیب میزنن.

به گزارش آکا ایران به نقل از تبیان، در این مطلب بیشتر با این خطاهای ناخواسته آشنا میشیم.

هر روز موها رو شامپو می زنید

شستشوی روزانه و منظم موها، لایه هیدرولیپیدیک (آبی چربی) پوست سر رو به خطر میندازه. با از بین رفتن این لایه محافظتی که از سبوم (چربی) تشکیل شده، پوست سر هم دچار مشکلاتی می شه. این مسئله می تونه منتهی به خارش و تحریک پوست سر و هم اینکه شوره شه. البته شستشوی افراطی موها هم اینکه می تونه به چرب تر شدن اونا برسه، چون این کار باعث تحریک غدد سباسه (غدد ترشح کننده چربی طبیعی پوست) می شه.

چیکار باید کرد؟

بهترین کار اینه که فقط دو بار در هفته موهاتون رو شامپو بزنین. اگه موهاتون زود چرب می شه، می تونین بیشترین حد دو روز در میان اونا رو شستشو داده و بعضی وقتا از شامپوی خشک استفاده کنین. در شامپوی خشک، بدون نیاز به آب با به کار گیری پودر مخصوصی که به شامپوی خشک معروفه، موها رو از چربی و آلودگیا پاک می کنین.

تصور می کنین موهاتون چربه

یکی از اشتباهاتی که به موها آسیب می زنه، تصور چرب بودن اونا هستش، چون بعد از گذشت دو روز از آخرین شستشو شروع به چرب شدن می کنه. اما باید بدونین که این مسئله به طور کامل طبیعیه. به موهایی چرب میگن که از همون روز شامپو زدن با عبور دادن انگشت از ناحیه ریشه موها احساس چرب و روغنی شدن موها حس شه.

چیکار باید کرد؟

باید از شامپو زدن ریشه های چرب مو که با جذب سبوم باعث بروز مشکل در پوست سر شده و دور باطل بوجود میاره دوری کرد. آدمایی که فقط احساس می کنن موهاشون زود چرب می شه، بهتره از شامپوهای هیدراتان و مناسب واسه موهای معمولی استفاده کنن.

بهتره آب دوش ولرم باشه. آب خیلی سرد تموم چربیای مو رو از بین نمی بره و آب خیلی گرم هم باعث خشک شدن پوست سر می شه

یادتون باشه که شامپوهای مخصوص موهای خشک، آسیب دیده یا بسیار خشک، مغذی و زنده کننده بوده و مخصوصا شامل چربی هستن. این نوع شامپوها فقط واسه موهایی مناسبند که نسبت به ترکیبات شیمیایی (دکلره کردن مرتب مو) حساس و شکننده هستن. بهتره از نوع شامپوها فقط به مدت چند هفته استفاده کنین تا موهاتون نرم و بازسازی شن. استفاده افراطی از این نوع شامپوها، موها رو به اصطلاح خفه می کنه. بعد از این چند هفته، حتما به سراغ شامپوهای ملایم برید.

در به کار گیری شامپوهای شامل سیلیکون زیاده روی می کنین

بیشتر شامپوهای سنتی شامل اندازه زیادی سیلیکون هستن، چون این مولکول واسه صاف کردن فیبر مو و قشنگتر و نورانی کردن اون موثره. مشکل اینجاس که این مولکولا بسیار سنگین هستن و در دراز مدت پوست سر رو خفه کرده و باعث ایجاد شوره می شن.

چیکار باید کرد؟

بهتره از دکتر پوست یا آرایشگرتان بخواین تا پیشنهادایی واسه انتخاب شامپوی مناسب واسه موهاتون رو ارائه دهد. یا اینکه یه روز در میان به جای این شامپوها، از شامپوهای بدون سیلیکون، بدون سولفات و بدون پارابن استفاده کنین تا موها و پوست سرتون نفسی بکشن. به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که این شامپوها کمتر کف می کنن، ولی نباید از اونا به اندازه زیاد استفاده کنین تا کف کنن.

شامپو رو جلوی سرتون خالی می کنین

خیلی از افراد عادت دارن که شامپو رو جلوی سرشون بریزن. در این صورت موهای پشت سر خوب شسته نمی شن، چون شامپو تا پشت سر نمی رسه.

چیکار باید کرد؟

بهترین کار اینه که شامپو رو داخل مشت تون بریزین و کمی آب به اون اضافه کنین. دو دست رو به هم بمالید و بعد دستا رو به جلو، بالا، پشت و دو طرف سرتون بمالید. در این صورت می تونین مطمئن شید که شامپو به موهای تموم قسمتای سر می رسه.

موها رو به درستی آب نمی کشید

معمولا خیلی از افراد با عجله موها رو شامپو میزنن و همزمان زیر دوش قرار می گیرن تا آب، کفا رو بشوید. اما لازمه که قبل از آبکشی موها، اونا رو به آرومی شامپو زده و تارها رو از هم جدا کنین. وگرنه موها کرک می شن و شامپو و کف لابه لای اونا و روی پوست سر باقی می مونه.

چیکار باید کرد؟

قبل از آبکشی، کمی آب به سر بزنین و دوباره شامپو رو کف بدین تا اگه شامپو در لابلای موها مونده باشه حل شه. بعد زیر دوش قرار بگیرین. بهتره آب ولرم باشه. آب خیلی سرد تموم چربیای مو رو از بین نمی بره و آب خیلی گرم هم باعث خشک شدن پوست سر می شه. تار موها رو از هم جدا کنین تا باقی مونده شامپو خوب از لابه لای موها خارج شه.

موقع خشک کردن سر، موها رو می کشید

نباید موقع خشک کردن سر مخصوصا اگه موهای حساس و شکننده ای دارین، هوله رو با فشار روی موها بمالید و اونا رو بکشین.

چیکار باید کرد؟

بهتره از حولهای نرم و جاذب آب استفاده کنین و اونو به آرومی روی موها بذارین و وردارین. هوله رو روی سرتون بذارین تا تموم موها رو بپوشونه و بعد اجازه بدین به مدت چند دقیقه روی سرتون بمونه. اصلا هوله رو سفت دور موها نپیچید. با ملایمت رفتار کنین. هر نوع احساس سفتی و کشیدگی در موها به این معنیه که مرتکب خطا شدین.

سلامت نیوز

منبع :