: با گرم شدن هوا، علاوه بر استحمام، به کار گیری کالاهایی مثل دئودورانتا و ضدعرقا هم به یکی از واجبات این روزا تبدیل می شه. اگه می خواین از اون چاله های عرق کرده و بدبو و لکه های خجالت آور زیر بغل لباس هاتون خلاص شید، از این اشتباهات دوری کنین.

: اشتباهات عادی در به کار گیری دئودورانت ها و ضدعرقا

به گزارش «تابناک با تو»؛ با گرم شدن هوا، علاوه بر استحمام، به کار گیری کالاهایی مثل دئودورانتا و ضدعرقا هم به یکی از واجبات این روزا تبدیل می شه. اگه می خواین از اون چاله های عرق کرده و بدبو و لکه های خجالت آور زیر بغل لباس هاتون خلاص شید، از این اشتباهات دوری کنین.

ضدعرقا اندازه تعریق بدن رو کاهش میدن اما دئودورانتا بوی بد عرق رو کم می کنن. بیشتر ضدعرقا شامل نمک آلومینیوم و بعضی وقتا شامل نمک زیرکونیوم هم هستن که به پروتئین موجود در مجراهای غدد عرق می چسبن، غده عرق رو به طور موقت بسته و اندازه تعریق رو کاهش میدن. اما عناصر موجود در دئودورانتا بعضی از باکتریایی که باعث شدت گرفتن بوی بدن می شن رو از بین می برن و اینطوری بوی به وجود اومده به وسیله تعریق رو خنثی می کنن. دئودورانتا اندازه تعریق رو کاهش نمی دن و باعث خشک موندن زیر بغل نمی شن.

۲- به کار گیری ضدعرق روی پوست خیس

ضد عرقا روی پوست خشک بهتر عمل میکنن. پس اگه بدون این دست اون دست کردن بعد از حموم یا وقتی که عرق کردین از این اجناس استفاده کنین، موثر نیستن.

۳- به کار گیری دئودورانت بدون این دست اون دست کردن بعد از شیو کردن

بعد از اصلاح موهای زیربغل، بدون این دست اون دست کردن از دئودورانت یا ضدعرق استفاده نکنین، مخصوصا اگه از کالاهایی استفاده می کنین که شامل اندازه بالایی الکل هستن چون می تونه باعث سوزش پوست شه.

۴- زدن دئودورانت روی لایه های قبلی

شاید بشه از این روش در مورد ریمل یا اجناس دیگری استفاده کرد اما اگه دئودورانت خود رو روی لایه باقیمونده از روز قبل بزنین اثر چندانی نداره. دئودورانت رو باید روی پوست خشک و تمیز بزنین تا مستقیما به پوست بچسبد.

۵- به کار گیری دئودورانت در صبحا

برخلاف تصور عادی، دئودورانت رو باید شبا، قبل از خواب زد. دئودورانتا و ضدعرقا وقتی بیشترین اثر رو روی پوست دارن که مجراهای تعریق فعالیت کمتری دارن و رطوبت در کمترین میزانه، مثل شبا و وقتی که خواب هستیم. از اونجایی که دئودورانتا رو باید همیشه روی پوست خشک و تمیز استفاده کرد، بهتره که شبا حموم کنین، پوست تون رو با هوله خشک کنین و در آخر از دئودورانت استفاده کنین. اگه صبح روز بعد فهمیدین بوی دئودورانت از بین رفته، می تونین دوباره ازش استفاده کنین.

۶- استفاده هر روزه از ضدعرق

بسته به بدن شخص و نوع دئودورانت یا ضدعرقی که استفاده می کنه، ممکنه احتیاجی به استفاده هر روزه از این اجناس نباشه. بعضی از ضدعرقا تا ۴۸ ساعت دووم دارن و اینطوری استفاده روزانه از اونا ضرورتی نداره. اگه در این مورد دچار دودلی هستین توضیحات روی بسته بندی محصول رو چک کنین یا می تونین پوست تون رو از لایه قبلی پاک و دوباره از دئودورانت یا ضدعرق استفاده کنین.

۷- مرطوب نکردن پوست

پزشکان پیشنهاد می کنن واسه کاهش سوزش، زیر بغل خود رو با روغن نارگیل مرطوب کنین. روغن نارگیل پوست خشک رو نرم می کنه و کم آبی پوستای خیلی خشک رو کم می کنه. هم اینکه، این روغن خواص آنتی باکتریال داره.

۸- انتخاب محصول ناجور

در زمان انتخاب دئودورانت به نوع پوست، مشکلات پوستی یا حساسیتای اون به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین. کالاهایی مانند اسپریا و ژلا که شامل الکل زیادی هستن، ممکنه باعث سوزش پوستای حساس شن. این مسأله در مورد کالاهایی که عطر زیادی دارن هم صدق می کنه. باید به همون اندازه ای که به پوست صورت تون توجه دارین، به پوست زیربغل تون هم اهمیت بدین.

۹- بی اطلاعی از فرق اجناس معمولی و کلینیکال

ضدعرقای معمولی تا ۲۰ درصد تعریق رو کاهش میدن، اما این اندازه در ضدعرقای کلینیکال ۳۰ درصده. ضدعرقای کلینیکال شامل مقداری بیشتری نمکای آلومینیوم و زیرکونیوم هستن و با اینکه شاید مؤثرتر هستن، اما ممکنه سوزش به وجود اومده به وسیله اونا بیشتر باشه. پزشکان به آدمایی که پوست حساسی دارن پیشنهاد می کنن از ضدعرقای معطر و همینطور ضدعرقای قوی استفاده نکنن و به دنبال کالاهایی شامل ماده دایمتیکون باشن که از بروز سوزش در افراد حساس جلوگیری می کنه.

۱۰- بی توجهی به اجناس شامل مواد طبیعی

دئودورانتای شامل مواد طبیعی شاید گزینه مناسب تری واسه کسائی هستن که تعریق کمی دارن یا بوی تعریق بدن اونا خفیفه.

.

منبع : tabnakbato.ir

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا