حرکات کششی یکی از بهترین تمرینات واسه رو فرم موندن و تناسب اندام است. اما این نوع تمرین نیازمند اجرای دقیق و استاندارده.

 

 یاد گرفتن روشای درست کشش عضلات می تونه در جلوگیری از آسیب در ورزش و زندگی روزمره به شما کمک کنن. هدف شما چه رسیدن به بدنی منعطف باشه و چه رسیدن به انعطافی قابل قبول واسه ورزش و سلامتی، حرکات کششی شما رو در رسیدن به اهداف تون کمک میده.

 

پس اما خیلیا به اشتباه فکر می کنن، هدف اونا باید رسیدن به بالاترین درجه انعطاف پذیری با هر قیمتی باشه اما خود این شروع تموم مشکلاته! در این مطلب علم ورزش ۶ اشتباه عادی و نادرست در انجام حرکات کششی و چگونگی اصلاح اونا رو واسه شما آموزش میده.

 

شما از قانون “نابرده رنج گنج ممکن نمی شه” پیروی می کنین

به بدن تون گوش بدین و بدونین درد پیغامیه که نشون میده یه چیز اشتباهه. اگه می خواین به دلیل آسیب خونه نشین و نیمکت نشین شید پس به کشش ادامه بدین و به درد و صدای بدن خود توجهی نکنین! بهترین ایده اینه که به بدن تون گوش بدین چون بدن تون از شما باهوش تره! منتظر نمونید تا بدن تون فریاد بکشه، به نجواهای یواشکی بدن گوش بدین، توجه کنین و دقیقا” منظور اونو درک کنین. در کل یعنی در فشار وارده بر بدن در انجام حرکات کششی زیاده روی نکنین.

 

همیشه حرکات کششی تکراری انجام می دید

روش و تکنیکای زیاد و متنوعی واسه کشش عضلات بدن وجود دارن اما دقت کنین انتخاب حرکات کششی که با شرایط الان بدن تون همخوانی ندارن می تونه به بدن تون آسیب برسونین. از مربیان مجربی که در این مورد تخصص دارن، راهنمایی بگیرین و ار اونا بخواین شما  رو راهنمایی کنن. این کار باعث جلوگیری از آسیب بدن در دراز مدت می شه. فیزیوتراپیستا، مربیان یوگا و پیلاتس، کارشناسای ورزش می تونن به شما اطمینان بدن که حرکات کششی که انجام می دید به طور کامل” درست و مناسب شمان.

 

قسمت اشتباهی از بدن تون رو کشش می دید

دقیقا” بدونین کدوم قسمت از بدن و چه عضله ایی رو کشش می دید. بعضی از ساختارهای بدنی از مواد خاص ایی ساخته شدن که اصلا به حرکات کششی عکس العمل نشون نمی دن. اگه فیزیوتراپ دستور داد که در خونه تاندون IT ( تاندون دراز بین قسمت خارجی لگن و زانو) رو کش بیارین، باید اونو از شغلش بر کنار کنین! تموم حرکات کششی در دنیا قادر به کشش این تاندون نیستن.

 

پس واسه آرامش دادن به بافتای پیوندی چیکار باید کرد؟ بدن رو در حالت تعادل و توازن بذارین. می تونین دراز بکشین و محدودیتا رو از بافتای پیوندی بر دارین که باعث کشیدگی دائمی، تعادل عضلانی اسکلتی و کاهش درد می شه.

 

هنگام حرکات کششی، درد نا برابر رو تجربه می کنین، چی اونو بدتر می کنه؟

اگه شما سفتی یا درد دارین، لطفا” قبل اینکه حرکات کششی انجام بدین با بدن تون واسه برابر بودن یا نبودن اونو بررسی کنین. وقتی که بدن نا هماهنگ و نابرابر کار کنه، عضلات تو یه سمت سفت می شن در حالی که در طرف مقابل ضعیف هستن. این حالت منتهی به آسیبای جدی و فراوون در مفاصل و استخوانا می شه.

 

کشش یه نقطه خارج از اصول اون و همراه با علایم مریضی باعث بدتر شدن وضعیت می شه. مساوی نبودن از آسیبای قبلی یا عادتای قامتی بد دلایل قابل قبولی هستن که یه متخصص حرفه ای حرکت رو واسه مشاوره گرفتن پیدا کنین.

 

اگه خود رو واسه یه مسابقه یا بازی گرم می کنین، شما نیاز به یه برنامه گرم کردن یا کششی فعال و پویا دارین تا خون به عضلات برسه و اونا در بهترین شرایط خود واسه اجرا قرار بگیرن. به دویدن نرم و آهسته تو یه مکان یا زانو بلند یا پروانه فکر کنین. کشش دراز مدت و ثابت در این شرایط باعث سر درگمی شما و حتی منتهی به آسیب می شه.

 

عضله ایی رو کشش می دید که نیاز داره تقویت شه

بعضی وقتا یه دلیل هست که یه عضله خاص در بدن تون سفت شده. این دلیل می تونه ضعیف بودن باشه. کشش این عضله می تونه دلیل ضعف بیشتر شه و تنها باعث پیشرفت الگو یا عادتی شه که ممکنه منتهی به آسیب شه. مثل یه ورزشکار حرفه ایی با خود رفتار کنین. مهم نیس اگه یه تازه کار یا آماتور هستین. چیزای نوین در مورد بدن تون رو یاد بگیرین. از مربیای مجرب بهره ببرین و همیشه دنبال افزایش اطلاعات و پیشرفت باشین.

 

بزرگترین کلید واسه کشش مؤثر و عالی گوش دادن به پیغام هاییه که از طرف بدن فرستاده می شن و تنظیم و تعادل حرکات با در نظر گرفتن این پیغاما هستش. به چیزی که احساس می کنین، اعتماد داشته باشین و با این روش مدت طولانی سالم و بدون آسیب می مونین.

 

 

جفت و جور و تنظیم : مجله تالاب

.

منبع :