اپیلاسیون موهای زائد

اشتباهات عادی در اپیلاسیون موهای زائد بدن

اپیلاسیون موهای زائد واسه خانوما یکی از مهم ترین روش ها واسه داشتن پوستی صاف و لطیفه. ولی اشتباهاتی در اپیلاسیون هست که کمتر خانمی در مورد اون می دونه. با دونستن این اشتباهات از پوست تون مراقبت کنین.

مراقبت این خطاها در اپیلاسیون موهای زائد بدن تون باشین

خیلیا می گن که اپیلاسیون می تونه نقش زیادی در زیبایی داشته باشه اما بعضی وقتا عادتای نادرست و رایجی که در این مورد هست، به پوست آسیب میرسونه و می تونه باعث خشکی یا تحریک زیادتر از اندازه پوست شه و به نازیبایی برسه. در ادامه، بعضی از عادی ترین اشتباهای موجود در این مورد رو تقدیم حضوتون می کنیم.

اپیلاسیون موهای نقاط حساس بدن با تیغ

اگه معمولا از تیغ یه بار مصرف واسه اپیلاسیون استفاده می کنین، هیچوقت اونو در حالی که پوست خشک است، استفاده نکنین؛ مخصوصا روی نقاط حساس بدن. از کشیدن تیغ بر خلاف جهت رشد موها هم دوری کنین چون این کار باعث خراشیدگی و التهاب پوست و رویش موهای زیر پوستی می شه.

به کار گیری موبرها واسه اپیلاسیون موهای زائد بدون امتحان قبلی

مرطوب کردن پوست قبل از اپیلاسیون با موم

این کار هر چند به لطافت بیشتر پوست کمک می کنه اما اقدامی مناسب قبل از اپیلاسیون به حساب نمیاد و مانع برداشتن موها با موم می شه.

مرطوب نکردن پوست بعد از اپیلاسیون

اگه بعد از انجام اپیلاسیون پوست رو مرطوب نکنین، احتمال خشکی و التهاب اون بیشتر می شه. اگه از اپیلاتورهای برقی استفاده می کنین، مهم بودن این موضوع دو چندانه.

اپیلاسیون روزانه

اپیلاسیون روزانه باعث سفت شدن پوست و آسیب اون و کلفت شدن موها به خصوص در صورت به کار گیری تیغ یا اپیلاتورهای برقی می شه. واسه تمیز کردن موهای زائد، بهترین انتخاب، به کار گیری موم در کنار پمادهای کندکننده رویش مو است.

به کار گیری تیغ در اولین اپیلاسیون

هرچند به کار گیری تیغ اقتصادی و راحت تر و بدون درده اما کارشناسان پیشنهاد می کنن مخصوصا واسه اولین مرتبه به جای تیغ از موم واسه اپیلاسیون استفاده کنین. این کار باعث به تعویق افتادن زمان رویش موها می شه.

روبرو شدن با نور آفتاب بعد از اپیلاسیون

اپیلاسیون باعث حساس شدن پوست می شه پس روبرو شدن با نور آفتاب بدون این دست اون دست کردن بعد از این کار پوست رو بیشتر تحریک می کنه.

آماده نکردن پوست واسه اپیلاسیون

هرچند این کار اجباری نیس اما کیسه کشیدن پوست قبل از اپیلاسیون به ورداشته شدن سلولای مرده و خروج موهای زیر پوستی کمک می کنه و نتیجه اپیلاسیون بهتر هستش.

اپیلاسیون صبحگاهی

بهتره از انجام اپیلاسیون مخصوصا پاک کردن موهای پاها هنگام صبح دوری کنین چون بعد از برخاستن از خواب پاها کمی ملتهب و حساس است. عصرها نتیجه بهتری از اپیلاسیون میگیرین.

اپیلاسیون با موم در روزای قاعدگی

در روزای عادت ماهانه اپیلاسیون با موم انجام ندین چون پوست حساس تره و درد بیشتری حس می کنین.

تیغ زدن مو بعد از حموم گرم

خیلی از افراد بعد یه حموم گرم موهاشون رو تیغ میزنن اما این کار غلطه چون بالا بودن دمای آب باعث تورم مخصوصا در ناحیه پا می شه و اپیلاسیون نتیجه خوبی نخواد داشت.

استفاده مرتب از یه تیغ

مدت زمان و دفعات به کار گیری تیغ به کیفیت اون بستگی داره اما معمولا باید بعد از چند مرتبه به کار گیری اون مخصوصا اگه یه تیغ واسه اپیلاسیون موهای زیر بغل هم به کار میره، اونو عوض کنین. استفاده دراز مدت از یه تیغ باعث آلودگی اون و بروز جوشای ریز و زیر پوستی شدن موها می شه.

اپیلاسیون با موم گرم بعد از ۴۵ سالگی

اگه حتی قبل از این سن همیشه از موم واسه اپیلاسیون استفاده می کردین، تلاش کنین بعد از ۴۵ سالگی روش اپیلاسیون رو تغییر بدین. با افزایش سن و تغییرات هورمونی پوست خشک تر می شه و جراحات روی اون به سرعت بهبود پیدا نمی کنه. بعد از این سن به کار گیری کرمای موبر بهتره.

تیغ کشیدن روی خالا

هنگام تراشیدن موهای زائد مراقب خالا باشین. اگه اپیلاسیون به خال آسیب بزنه احتمال بدخیمی اون و دچار شدن به سرطان پوست زیاد می شه. اگه روی خال مویی روییده س، از موچین واسه برداشتن موها استفاده کنین. مراقب باشین آسیبی به خال نرسه.

رفع موی زائد در آرایشگاه

هرچند در خیلی از آرایشگاها رفع موهای زائد انجام می شه، اما پیشنهاد ما مراجعه به متخصص پوسته. در مورد دستگاه های خونگی لیزر رفع موی زائد هم رعایت بعضی مسائل لازمه. مثلا به کار گیری اونا روی پوست برنزه ممنوعه و می تونه باعث سوختگی شدید شه یا به کار گیری این دستگاه ها روی پوست صورت ممنوعه و باعث افزایش رشد موهای زائد و آسیب دیدن پوست و آسیب به چشم ها می شه.

.

منبع :