ممکنه شمام جزو آدمایی باشین که هر هفته یا چند بار در هفته به سالن ورزشی یا به کلاسای جورواجور می رن و وزنه میزنن و کلی عرق خودشون رو در میارن، اما هر بار که به روی وزنه می رید، می بینین که وزنتون همونه که بوده…

 مشکل در کجاس؟ ورزش روش ای مطمئن واسه کاهش وزن اضافه نیس؟ شاید مشکل این باشه که در ورزش کردن، همون اشتباهایی رو مرتکب میشین که خیلیا مرتکب می شن. واسه اینکه وزنتون رو کم کنین، باید با ورزش ، بیشتر از کالری ای که با خوردن غذاها دریافت می کنین، کالری بسوزونین. خیلی از افراد فکر می کنن اگه به سالن ورزشی برن و فقط با وسایل وزنه زنی کار کنن، وزنشون کم می شه یا اگه هنگام ورزش حسابی عرق کنن، اندازه زیادی کالری سوزونده ان در حالی که اینطوری نیس و وزنی که با عرق کردن از دست می رود، فقط به آب مربوط می شه و با خوردن مایعات جانشین خواهدشد. یه مشکل دیگه اینه که افراد نمی دونن چیجوری از وسایل ورزشی استفاده کنن و برنامه ورزشی شون رو درست طراحی و اجرا نمی کنن، پس با وجود تقلای جسمی زیاد، خیلی نتیجه نمی گیرن. این مطلب شما رو با ۹ اشتباه عادی در سالنای ورزشی آشنا می کنه:

۱ گپ زدن زیادتر از اندازه با آشنایان به جای ورزش کردن

خیلی از افراد وقتی به سالن ورزشی می رن، اونقدر به صحبت با دوستانشون مشغول می شن که یادشون میره واسه ورزش به اونجا اومده ان و زمان زیادی رو تلف می کنن، در حالی که در سالن ورزشی باید بر انجام تمرینا متمرکز شد و گپ زدن رو به زمان استراحت پس از ورزش انداخت.

۲ ورزش نکردن با شدت کافی

خیلی از افراد، تمرینا رو با شدت کافی انجام نمی دن. اونا فکر می کنن فقط جنب و جوش داشتن باعث کاهش وزن می شه، اما اگه شدت حرکات به حد لازم نرسه، نتیجه مطلوبی نداره.علاوه بر افزایش شدت انجام حرکتا، انجام تمرینا به مدت طولانی تر، افزایش وزنه ها یا دامنه حرکات، «انجام تمرینای جورواجور پشت سر هم»، تمرینای روی سطح شیبدار یا افزایش فشار به وجود اومده به وسیله وزن بدن با پوشیدن جلیقهای وزنه دار یا آویزون کردن وزنه از قوزک پا هم می تونه به درد بخور باشه.

۳ تمرین در حدی که همیشه در نمودار ضربان قلب در منطقه «سوزوندن چربی» قرار گیرد

روی صفحه دستگاه های ورزشی نمودارهایی مربوط به اندازه فعالیت قلبی – عروقی هنگام ورزش هست که به چند «منطقه» تقسیم شده. در منطقه ای که اصطلاحا «منطقه سوزوندن چربی» نامیده می شه، شدت فعالیت خیلی زیاد نیس و معمولا در حد ۶۵ تا ۷۰ درصد «بیشترین حد سرعت ضربان قلب واسه سن» است، اما پژوهشا نشون میده هر چی شدت فعالیت جسمی بیشتر باشه، کالری بیشتری صرف می شه و این نه فقط هنگام ورزش در سالن، بلکه پس از ترک سالن ورزشی و در زندگی روزانه هم صدق می کنه. بالارفتن ضربان قلب تا حد رسیدن به این «منطقه» کافی نیس و مانند اینه که موتور اتومبیلتان خاموش، اما کاپوتش هنوز گرم باشه. شدت تمرین باید به بالاتر از این حد برسه. اگه نمی تونین یه باره شدت فعالیت جسمی تون رو بالا ببرین، تلاش کنین کم کم از این مرز عبور کنین.

۴ دست بالا گرفتن اندازه کالری مصرفی ای که وسیله ورزشی نشون میده

باید مراقب باشین مقدار کالری مصرفی ای که روی صفحه دستگاه های ورزشی در فعالیت هوازی نشون داده می شه، گمراهتان نکنه. این مقدار فقط یه تخمین کلیه و متغیرهای مختلفی بر اون تاثیر دارن. ممکنه صفحه نمایش نشون بده شما ۵۰۰ کالری سوزونده اید در حالی که فقط ۲۵۰ کالری سوزونده باشین. این اتفاق به خصوص در موارد «فریب خوردن» دستگاه، مانند تکیه دادن روی میله های نگهدارنده اون، میفته. اگه رایانه دستگاه رو ملاک بذارین که براساس سرعت و تعداد چرخشا کالری مصرفی رو محاسبه می کنه، ممکنه کمتر از حد لازم فعالیت جسمی انجام بدین.

۵ تغییرندادن برنامه ورزشی و پیشرفت نکردن به سطوح بالاتر

اگه بارها فعالیت جسمی مشابهی انجام بدین، بدنتون تغییر نمیکنه. اول ممکنه وزنتون کم بشه، اما آخرسر به نقطه ای می رسید که دوباره وزنتون به حد اولیه برمیگرده. یکی از مشکلاتی که در پیشرفت برنامه ورزشی با اون روبرو میشین، نیاز به تعویض دستگاه و انجام تمرینایی معمولیه که با اونا احساس راحتی می کردین. مثلا ممکنه با انجام ورزشای هوازی احساس راحتی کنین، پس اضافه کردن تمرینای قدرتی واسه افزایش حجم عضلات و بافتا در بدن که کالری هم می سوزونه، براتون مشکل باشه. یا برعکس فقط تمرینای قدرتی انجام بدین که توده عضلانی تون رو حفظ می کنه، اما وزنتون رو کاهش نمی ده، اما باید به ترکیبی از تمرینای هوازی و قدرتی بپردازید.

۶ روش ناجور ورزش کردن

اگه ندونین چیجوری از یه دستگاه ورزشی استفاده کنین یا تمرینی رو به درستی انجام بدین، ممکنه آنقدرها که توقع دارین کالری نسوزونین. بعضی وقتا درست انجام ندادن تمرین، آسیب رو به دنبال داره و در نتیجه دیگه نمی تونی به تمرین ادامه بدین و کالریای اضافی رو بسوزونین. این مشکل به خصوص وقتی بروز می کنه که فرد بر انجام تمرینا با تکنیکایی که در گذشته آموخته و حالا معلوم شده نادرست هستن، اصرار می کنه. علوم ورزشی در چند دهه گذشته تحولات بسیاری داشته و دستگاه های ورزشی هم تغییرات زیادی کردن. واسه حل این مشکل، از یکی از مربیان مجرب سالن بخواین همراه شما تمرین کنه، یا چند جلسه شما رو تمرین دهد.

۷ زود شروع کردن برنامه ورزشی یا فشار زیادتر از اندازه به خود آوردن

شروع زودتر از موعد معمولی یه برنامه ورزشی قبل اینکه مراحل قبلی آمادگی بدنی رو گذرونده باشین، علاوه بر افزایش احتمال آسیب دیدگیا، ممکنه باعث درد شدید بدن شه. احساس درد، بد نیس و نشون میده بدن در حال ساختن عضله س، اما فعالیت جسمی زیادتر از اندازه به خصوص اگه زودتر از موعد معمولی باشه، درد شدیدی ایجاد می?کنه که باعث می شه انگیزه تون رو واسه ادامه ورزش از دست بدین. یه علامت دیگه فشار زیادتر از اندازه بر بدن هنگام انجام تمرینا، احساس ضعف و خستگیه که بر اندازه فعالیتا در بقیه روز تاثیر خواهدگذاشت و باعث می شه در سوزوندن کالری موفق نباشین. اندازه کالری ای که با یه ساعت تمرین در سالن ورزشی می سوزونین، بسیار کمتر از کالری ایه که در طول ۲۳ ساعت دیگه می سوزونین، پس باید طوری در این یه ساعت تمرین کنین که اندازه کالری مصرفی تون در بقیه روز هم زیاد شه. راه حل اینه که برنامه ای مخصوص خودتون واسه تمرین داشته باشین. خیلی از سالنای ورزشی برنامه های رایانه ا واسه انجام این کار دارن ولی اگه اینجور برنامه ای نبود ، مربیان حاضر در سالن می تونن به شما کمک کنن. حتی ممکنه سالنی که عضو اون هستین، جلسه های دوره ای تمرین دادن شخصی رو با همون حق عضویت، در اختیار شما بزاره، پس در این باره سوال کنین.

۸ کارنکردن با یه فرد حرفه ای که مجوز یه سازمان ورزشی معتبر داره

یه تمرین دهنده یا مربی حرفه ای به شما کمک می کنه هیچ کدوم از اشتباهی رو، مرتکب نشید. تمرین دهنده شخصی تضمینی واسه اون هستش که بیشترین حد بهره رو از تلاش هاتون ببرین. واسه اینکه برنامه تمرینی متناسب با نیازاتون رو طراحی کنین، بهتره از یه تمرین دهنده شخصی مجرب یا یکی از مربیان سالن کمک بگیرین. این تمرین دهنده، یه برنامه شخصی متناسب با نیازای خاص شما تدوین می کنه و مراقبه که تمرینا رو درست انجام بدین، حتی ممکنه واسه داشتن یه رژیم غذایی مناسب که عامل مهم تری در حل مشکل اضافه وزن شماس، راهنمایی تون کنه.

۹ تمرین واسه لاغری موضعی

ادعاها در مورد تضمین کاهش چربی موضعی یا لاغری موضعی شکم یا باسن رو از یاد ببرین. کارشناسان می گن ژنتیک عامل اصلی تعیین اندامیه که چربی اول در اون تجمع پیدا میکنه یا از اون ورداشته می شه. فقط باید بر سوزوندن کالری بیشتر با انجام یه برنامه تمرینی متعادل متمرکز شید. چون در آخر با کم شدن وزن کلی بدن، همه بخشای بدن لاغر می شن.

.

منبع :