شما رژیم دارین و وزنتون کم نمی‎شه؟ به احتمال زیاد، بعضی اشتباهات عادی رژیم غذایی تناسب اندام‏تون رو به هم می ریزه.

اینا تلهای مشترک یه برنامه غذایی هستن که در روند کاهش وزن خرابکاری می‏کنن.

کارشناسان می گن: «واقعا ممکنه حتی وقتی که شما در رژیم غذایی هستین، بیشتر از مقداری که فکرش رو بکنین کالری استفاده کنین. بیشتر بین اون‏چه که ما درمورد وزن کم کردن می‏دانیم و اون‏چه که باید واقعاً انجام بدیم تا وزن کمک کنیم، فاصله هست».

کسائی که رژیم غذایی رو شروع می‏کنن، فکر کردن به برنامه غذایی رو متوقف کنن و عوضش به عادت‏های غذایی روزانه که باعث زیاد شدن وزن می‏شه فکر کنن.

شما نمی‏تونید درک کنین که چیجوری کالری‏ها به سرعت زیاد می‏شن، یه قاشق سوپ‏خوری اضافه سس سالاد می تونه ۷۵ تا ۱۰۰ کالری به اندازه انرژی دریافتی روزانتان اضافه کنه، یه قاشق سوپخوری اضافه کره ۱۰۲ کالری به اون اضافه کرده و یه بسته چیپس ۳۰ گرمی که با ساندویچ ناهارتان می خورید ۱۶۲ کالری اضافه به شما هدیه می‏دهد.

خوردن در بین پخت و پز روزانتان، با نوشیدن یه فنجون قهوه با کالری زیاد شروع می شه و با خوردن یه بشقاب کوچیک شام یا نوشیدن چند لیوان نوشابه به اتمام می رسه. اینا فقط تعدادی از عادتای موزی هستن که تلاش تون رو در کاهش وزن بی نتیجه می ذارن.

هنوز کالریا به سرعت می تونن اضافه یا کم شن. فکر مناسب در مورد اشتباهات رژیم غذایی و پیدا کردن راه های دقیق ورود پنهونی کالریا در طول روز به رژیم غذاییتان می تونه کاهش وزن واقعی رو زیاد کنه.

₪ اشتباه غذایی شماره ۱:
مسابقه واسه تموم کردن.
هیچ پاداشی واسه تموم کردن غذاتون در زمان مشخص وجود نداره، مگه این که شما واسه خوردن یه هات داگ مسابقه داشته باشین. برنامه گیج کننده‏ی خوردن ما منتهی به پذیرش خیلی از عادت‏های نادرست سریع خوردن می‏‎شه.

₪ اشتباه غذایی شماره ۲:
ورجه وورجه کردن هنگام خوردن
محققان نشون دادن کسائی که صبحونه رو با ورجه وورجه زیاد می خورن سنگین‏تر از کسائی هستن که صبحونه رو آروم می خورن. این تصور غلطه که صبحونه خوردن با ورجه وورجه یا فقط خوردن، کالری‏ها رو حفظ می‏کنه. بیشتر مردمی که کمتر از سه وعده معمولی غذا می خورن، کالری بیشتری در طول روز می خورن.

تلاش کنین که در روز ۳ وعده غذا بخورین. همیشه روزتون رو با یه صبحونه سالم شروع کنین. اما با دقت. انتخاب عاقلانه داشته باشین.

«حتی یه کولوچه با چربی پایین می تونه ۴۰۰ کالری و ۵ گرم چربی داشته باشه».

یه صبحونه سالم باید شامل پروتئین و فیبر باشه. یه تخم مرغ، یه تیکه نون گندم ساییده شده برشته و نصف یه گریپ فروت که تنها ۲۵۰ کالری داره. با این کار احساس سیری خود رو تا ناهار حفظ کنین.

₪ اشتباه غذایی شماره ۳:
نوشیدن زیاد مایعات پرکالری.
مایعات پرکالری تشکیل شده از الکل، قهوه با خامه و شکر، آبمیوه شیرین، چاییا و نوشابه ها می تونن واسه زیاد شدن وزن با هم همکاری کنن.

تحقیقات گذشته نشون داده که تقریباً ۲۱ درصد از کالری‏هاتون از نوشابه‏ها هستش.

«وقتی که شما نوشابه می‏نوشید مایل نیستین که با کمتر خوردن غذاتون کم، زیاد نوشیدنتان رو جبران کنین، چون نوشابه تشنگی رو برطرف می کنه و گرسنگی رو از بین نمی بره».

نوشیدنیای پرکالری رو با آب، نوشابه بدون قند، شیر بدون چربی، آب سبزیجات و مقدار کمی آب میوه ۱۰۰ درصد طبیعی، عوض کنم. اگه شما به‏طور معول مشروبات الکلی می‏نوشید نوشیدنیهای سبک رو واسه نوشیدن انتخاب کنین.

در زیر تعدادی از گروه نوشیدنیای پر کالری اومده:
۳۶۰ گرم ماءالشعیر، ۱۶۰ کالری
۲۴۰ گرم قهوه با خامه و شکر، ۳۰ کالری
۴۸۰ گرم چایی شیرین، ۱۶۰ کالری
۳۶۰ گرم نوشابه رژیمی، صفر کالری
۳۶۰ گرم نوشابه گاز دار ۱۵۰ کالری

₪ اشتباه رژیم غذایی شماره ۴:
وعده غذایی با حجم زیاد
کارشناسان تعدادی روش واسه کمک به شما پیشنهاد می کنه تا وسرنوشتتان رو هدایت کنین:

* تعداد لقمهای غذاتون رو کم کنین.
* از بشقاب و فنجون کوچیک تر استفاده کنین.
* به صورت دروه ای وعده‏هاتون رو با اندازه‏گیری فنجون هاتون کنترل کنین.

₪ اشتباه غذایی شماره ۵:
انتخاب نادرست اضافه کننده وزن

تغییر در اندازه یا اندازه نیس، ما هم اینکه تمایل داریم که رژیم غذامون مخزنی از سالادها و دیگه غذاهای مورد علاقمان با چربی بالا مانند گوشت ماهیچه، پنیر، ورقه های نازک نون سرخ شده و غذاهایی که خامه فراوون دارن، باشه.

در رستوران فست فوت، مرغ بریان شده و سالاد همیشه بهتر از برگر نیس. لیچن یادآوری کرد: «همه مربوط به اندازه و عالی بودن آنانه».

مثلا ساندویچ کیدرگیرل‏کینگ با سس خردل عسلی ۴۵۰ کالری داره در صورتی‏که واپر.جی.آر با خردل به جای مایونز تنها ۲۹۰ کالری داره. در اِم.سی.دونالدز سالاد امپراطور با مرغ ترد و پوشش خامه، همه همه ۴۹۰ کالری داره اگه یه چهارم وزن شده ۴۱۰ کالری داره.

₪ اشتباه غذایی شماره ۶:
خوردن بدون فکر
«فراموشی خوردن». عمل بردن دست به سمت دهن به صورت ندونسته، اگه در حال خوندن کتاب یه کیف یا جعبه جلوی تلویزیون بذارین اگه در حال خوندن یه کتاب هستین. می تونه اتفاقی باشه که شما رو خوشحال کنه یا با تعدادی لقمه بشقاب غذای بچتون رو تموم کنین.

«در مقابل وسوسه خوردن غذای خودتون و هرکی دیگری مقاومت کنین. به جای فکر در مورد غذاهای الکی به کمربندتان فکر کنین»

کالریای وعده‏های کوچیک بعضی خوراک سرپایی مورد علاقه‏تون در سهم‏های کوچیک رو در نظر بگیرین و ببینین چیجوری وقتی سهم‏ها جورواجور‏ان به سرعت زیاد شن:

* ۱۲ تا بادام زمینی ۱۲۵ کالری داره.
* یه اونس از سرخ شده فرانسوی ۸۸ کالری
* ۳ تا کولوچه ۱۶۰ کالری
* ۱۵ تا پیراشکی ۱۴۲ کالری
* ۲۰ کولوچه سرخ شده ۱۶۲ کالری داره.

و شما چیجوری می‏تونید رژیم غذایی نادرست رو پس بزنین؟

«اول تلاش کنین عادتای همیشگی خوردن بعضی چیزها رو ترک کنین تا راحت شید. تلاش کنین یه فنجون چایی یا یه لیوان آب یا یه تیکه آدامس بخورین. اگه شما یه غذای کوتاه می خواین تیکه‏ای از اونو از کیسه یا جعبه اش خارج کنین».

http://www./health/dietary/common-mistakes-diet.html