۱. شیرینی نخوردن

شما واسه خودتون برنج و سبزیجات کشیده اید تا بخورین و دوستتون در حال خوردن کیک شکلاتیه و تقلا می کنین که وزنتون رو کم کنین. با خوردن نوشابه و آب نبات و شیرینی هم میشه وزن کم کرد. برعکس اگه همیشهً سالاد و سبزیجات و بروکلی بخورین هم ممکنه وزنتون زیاد شه. تحقیقات نشون میدن چیزی که می خوریم مهمه. نباید سالاد و سبزیجات و چیزای دیگه ای به جز اینا رو کنار بذارین، ولی باید در رژیم شما تنوع هم وجود داشته باشه.

۲. مصرف غذاهای بدون گلوتن

نباید از مواد مغذی مهم موجود در حبوبات و فولیک اسید و فیبر بگذرید. غذاهای بدون گلوتن به معنی غذاهای کم کالری نیستن. پس چند بار در هفته، ساندویچ ناهار خود رو با نون گندم و سالاد پر پروتئین درست کنین. ولی فرآورده های گلوتنی رو کلاً حذف نکنین، مگه اینکه عذر پزشکی داشته باشین.

۳. حذف کربوهیدرات واسه سرعت دادن به کاهش وزن

به کار گیری غذاهای کم کربوهیدرات همیشه خوب نیس و می تونه اثرات دراز مدت داشته باشه. در شش ماهه اول می تونه وزن بیشتری کم کنه، ولی در عرض یه سال، یافته های اون مثل یه روش متعادل هستن. پس بجای این کار تلاش کنین کربوهیدراتای خالص مثل نون، کلوچه و برنج سفید رو خط بزنین و بجای اونا از حبوبات سالم استفاده کنین که معده شما رو پر یواش تر هضم شه.

۴. خوردن فیبر زیاد

اگه فکر می کنین واسه اینکه سبک تر شید باید فیبر زیادی بخورین، در اشتباهید. فقط خوردن فیبر نتیجه برعکس داره. وقتی فیبر زیادی مصرف می کنین باید مایعات بیشتری هم استفاده کنین. اگه این کار رو نکنین، زیادتر از اندازه عادی احساس پر شدن می کنین. باید کم کم اندازه فیبر رو زیاد کنین. وگرنه لوله گوارشی شما دچار ناراحتی می شه.

۵. خوردن هله هوله در طول روز

شاید فکر کنین غذای کمتر به معنی کاهش وزنه، ولی ناخونکای کوچیکی که به این غذا و اون می زنید واقعاً به زیاد شدن وزن کمک می کنن. مثلا اسنکا رو در نظر بگیرین. شما فکر می کنین اسنکا میان وعده هایی هستن که کالری زیادی ندارن، در حالیکه هر بسته از اونا ۳۰۰ تا ۴۰۰ کالری داره و چربی و کالری اونا برابر یه وعده غذایی است.

۶. خوردن اسنک قبل و بعد از ورزش

اگه واسه ماراتن آماده نمی شین، قبل و بعد از ورزش و تمرین به غذا نیاز ندارین. خانوما به باشگاه ورزشی می رن تا وزن کم کنن و همانجا یه آبمیوه ۶۰۰ کالری هم می خورن. این کار غلطه. بجای اون باید چند دانه بادام یا وعده کوچیک حبوبات پس از تمرین مصرف شه، ولی فقط اگه واقعاً گرسنه باشین.

۷. خوردن زیادتر از اندازه غذاهای کم چربی

مردم فکر می کنن اگه غذایی کم چربی باشه، یعنی کم کالریه. این مطلب غلطه. باید کل برچسب محصول رو بخونین و ببینین که چقدر کالری داره. خانوما بیشتر لوبیا، مغزها و حبوبات و کره های اونا رو نمی خورن، چون فکر می کنن وزنشون زیاد می شه. در حالیکه پزشکان می گن یه قاشق غذاخوری کره بادام یا بادام زمینی روی کرفس یا نون تست خود بمالید و اونو بخورین. خوردن غذاهای پروتئین دار و شامل منیزیم، ویتامینای ب و ای و فیبر به اندازه کالری موجود در اونا می ارزه.

۸. همیشه سالاد خوردن

دوست نداریم این رو بگیم، ولی سالاد خوردن همیشه هم سالم نیس. اندازه سالاد و سسی که روی اون می ریزید هم مهمه. آدمایی هستن که روی سالاد خود مواد پر کالری مانند پنیر، سس، سیب زمینی، تن ماهی، و تیکهای نون و ژامبون می ریزن. باید مواردی که روی سالاد می ریزید رو محدود کنین.
منبع : salamatnews.com

جمع آوری سلامت اکاایران