: ۱۰ اشتباه عادی در شستشوی صورت

چه پوست شما خشک، باشه چه حساس و چه چرب، با فراوردهای و پیشنهادای مختلفی واسه تمیز کردن صورت مواجه هستین.در اینجور وضعیتی اینکه چند وقت به چند وقت باید صورت رو شست و اینکه از چه موادی باید استفاده کرد، ممکنه گیج کننده باشه.پاک کردن زیادتر از اندازه صورت با آب و صابون یا حلالا ممکنه کارکرد طبیعی پوست به عنوان سد محافظتی رو دچار مشکل کنه، و به قرمزی و خشکی پوست منجر می شه.

با ۱۰ اشتباه بزرگ در شستن صورت که بیشتر ما مرتکب میشیم و روشای برطرف کردن اونا آشنا شید.

۱. کشیدن هوله روی پوست

واسه خشک کردن صورت پوست تون رو با هوله نوازش کنین و ضربه های آروم بزنین نه اینکه محکم روی صورت بکشین.
۲. به کار گیری دمای ناجور آب

آب داغ ممکنه احساس خوبی به پوست شما دهد اما می تونه چربیای طبیعی و مراقبت کننده پوست رو نابود کنه و باعث خشکی زیادتر از اندازه پوست یا تولید بیشتر از اندازه سبوم (چربی پوست) شه. آب ولرم بهترین گزینه واسه پاک کردن آروم و موثر پوسته.
۳. انتظار واسه رطوبت پوست

واسه افزایش اندازه جذب رطوبت، مرطوب کننده رو بدون این دست اون دست کردن بعد از شست وشوی صورت و وقتی هنوز پوست مرطوبه، بمالید. واسه سرما و دیگه اجناس مراقبت از پوست هم این روش رو به کار گیرید. اگه منتظر بمونین تا پوست تون به طور کامل خشک شه، عناصر فعال مرطوب کننده سخت تر جذب پوست می شن و پوست رو چرب و چسبناک می کنن.

۴. ترس از روغنا

به گفته کارشناسان شکلای جور واجور پوستا می تونن از فواید پاک کردن پوست با روغن بهره ببرن حتی پوستای چرب و آسیب دیده. یه روغن خوب منافذ پوست رو از کثیفی و باکتری پاک و به درمون و تعادل پوست کمک می کنه. به دنبال یه محصول پاک کننده روغنی باشین که از چربیای گیاهی و طبیعی تشکیل شده. خیلی ساده روغن رو روی پوست خود بمالید، ماساژ بدین و بعد با یکدست تمیز آغشته به آب ولرم صورت خود رو پاک کنین.

۵. به کار گیری مواد تحریک کننده پوست

یه لطفی در حق پوست تون بکنین و از موادی که به اون آسیب میزنن، دوری کنین مانند عطرها، رنگا و هم اینکه مواد نگهدارنده مثل پارابن و سدیم لوریل سولفات. همیشه برچسب روی اجناس بهداشتی رو بخونین تا از مواد تشکیل دهنده اون باخبر شید.
۶. انتخاب محصول اشتباه

پاک کننده مناسبی پیدا کنین که زیادتر از اندازه ملایم هم نباشه چون مجبور میشین واسه پاک کردن دو بار بشورید یا محکم روی پوست خود بکشین و زیادتر از اندازه سخت هم نباشه که باعث می شه پوست تحریک و قرمز شه.

۷. زیاده روی در شست وشو

در بیشتر موارد یه یا دو بار در روز شستشو صورت مناسبه و بیشتر از این باعث تحریک پوست و حتی تولید بیش ازحد چربی می شه. اگه در طول روز آرایش نکردین، کرم ضد آفتاب زیادتر از اندازه نزدین و عرق زیاد نکردین، شب از پاک کننده استفاده نکنین و فقط صورت تون رو با آب ولرم بشورید. به پوست تون اجازه بدین بعضی وقتا از چرخه اجناس آرایشی رهایی پیدا کنه.
۸. لایه برداری زیادتر از اندازه

لایه بردارای دانه دار انتخابای بهتری هستن. واسه این کار اسکراب شکر و اسیدهای میوه رو انتخاب و بیشترین حد دو سه بار در هفته از اونا استفاده کنین. در لایه برداری از انگشت خود به جای لیف استفاده کنین تا مانع کشیده شدن پوست و آزار اون شید.

۹. خوب آبکشی نکردن پوست

نگاه سطحی داشتن به شست وشو و درست آبکشی نکردن پوست باعث می شه شوینده روی پوست بمونه و این باقی مونده ها منافذ پوست رو بسته کنه؛ در نتیجه پوست خشک می شه. صورت تون رو کامل و درست آبکشی کنین حتی اگه صبحه و دیرتون شده یا هنگام شبه و بسیار خسته هستین. خط مو، زیر چانه و سطح بینی از جمله نقاطی هستن که در شست وشو فراموش می شن؛ به این نکته توجه کنین.
۱۰. زیاد هزینه نکنین

صرف هزینه های زیاد واسه خرید یه شوینده صورت کار عاقلانه ای نیس. دنبال یه شوینده ساده با مواد طبیعی باشین و پول تون رو صرف خرید کالاهایی مانند سرما و مرطوب کننده ها کنین.

اشتباهات عادی در زمان شستشوی صورت

۴.۶۱۲
منبع : زندگی ایده آل-/ف

.

منبع :

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا