هیچ وقت خودسرانه مبادرت به خریداری و مصرف این قرصا نکنین.
یه متخصص زنان و زایمون درباره مشکلات به کار گیری قرصای پیشگیری از بارداری از طرف خیلی از خانوما در ماه رمضان با هدف عقب انداختن قاعدگی گفت: قرصای پیشگیری از بارداری حتی در شرایطی که با دوز عادی و با هدف پیشگیری و به صورت دوره ای مصرف می شه، خطراتی داره که گاه سلامت و حتی زندگی فرد رو به طور جدی به خطر میندازه. در نتیجه قبل از شروع مصرف این قرصا با هدف عقب انداختن عادت ماهانه حتما با دکتر متخصص زنان مشورت کنین و هیچ وقت خودسرانه مبادرت به خریداری و مصرف این قرصا نکنین.

دکتر آمنه لاهوتی اضافه کرد: از مشکلات مهم این قرصا میشه به احتمال لخته شدن خون در رگا و ورود به ریه و انسداد رگ های ریه (آمبولی ریه) اشاره کرد که یکی ازخطرناک ترین و مرگبارترین مشکلات این قرص هاست. از دیگر مشکلات این قرصا هم میشه به افزایش فشارخون، آسیب کبدی، سردرد، تهوع و استفراغ، لکه بینی، افسردگی و تغییرات خلق و خو و ایجاد لکه های پوستی اشاره کرد. هم اینکه یکی دیگه از مشکلات مهم این قرصا اینه که به دلیل طولانی کردن زمان بدون خونریزی، ممکنه خونریزی بعداز قطع مصرف قرص شدید و آزاردهنده باشه.

ایشون با تاکید بر این که ترکیبات خوراکی جلوگیری از بارداری داروهای هورمونی رو شامل می شه که با سرکوب کردن کارکرد تخمدان مانع تخمک گذاری می شه، ادامه داد: خونریزی ماهانه حاصل تغییرات دوره ای هورمونای زنونه س. این هورمونا با ریتم مشخصی از تخمدانا ترشح و باعث رشد و افزایش ضخامت دیواره داخلی چاله رحم (اندومتر) می شه و وقتی که دو هفته بعد از تخمک گذاری این هورمونا کم میشه پشتیبانی هورمونی از اندومتر کم میشه و با ریزش این بافت خونریزی ایجاد می شه.

منبع : جام جم آنلاین

جمع آوری سلامت اکاایران