: اشتباه در افزایش دی ان ای عامل جهشای سرطانیه

۴ هفته پیش

نظر بدین

به وسیله محبوبه ملک مختاری

: اشتباه در افزایش دی ان ای عامل جهشای سرطانیه

نوشته شده به وسیله محبوبه ملک مختاری

محققان مرکز سرطان دانشگاه پزشکی جون هاپکینز بررسی تازه ای رو منتشر کردن که نشون میده اشتباهای تصادفی و غیرقابل پیش بینی در رونوشت کردن دی ان ای دلیل بروز دو سوم جهش هاییه که موجب سرطان می شه. مبنای بررسی اونا یه الگوی ریاضیاتی نوین براساس توالی دی ان ای و داده های مربوط به اپیدمیا در سراسر دنیاس.

دکتر کریستین توماستی Cristian Tomasetti استادیار مرکز سرطان جون هاپکینز میگه: «آشکاره که باید از عوامل زیستی مانند سیگار کشیدن دوری کنیم تا خطر دچار شدن به سرطان کم بشه. ولی هر بار که یه سلول عادی افزایش می شه و دی ان اون رونوشت می شه تا دو سلول بوجود آید، خیلی وقتا مرتکب اشتباه می شه. این اشتباهات در رونوشت کردن منبع بالقوه جهشای سرطانی هستن که تا الان محققان اونا رو دست کم گرفته بودن و این بررسی واسه اولین بار بخشی از جهشا رو که در اثر این اشتباهات اتفاق افتاده بررسی می کنه.»

به گفته برت وگلشتین Bert Vogelstein مدیر مرکز لودویگ در مرکز سرطان جون هاپکینز میگه یافته های این تحقیق هم جهت با تحقیق هاییه که نشون میده از ۴۰ درصد سرطانا رو میشه با دوری از فضاها و سبکای زندگی ناسالم پیشگیری کرد. ولی بعضی وقتا کسائی گرفتار سرطان می شن که سبک زندگی سالمی رو در پیش گرفتن و گذشته خانوادگی دچار شدن به سرطان هم ندارن.

وگلشتین و توماستی باور دارن جواب این راز خطاهای تصادفی در رونوشت کردن دی ان ایه. این تحقیق نشون دهنده اون هستش که به راهبردهای شناسایی زودتر از موعد معمولی که از تعداد خیلی از موارد سرطان برآمده از خطا موقع رونوشت کردن دی ان پیشگیری می کنه، خیلی توجه نمی شه.

محققان درصدد جواب به این سوال بودن که چه مقدار از جهشای سرطانی به دلیل خطا در رونوشت کردن دی ان ایه؟ اونا در همین زمینه جهشایی رو که موجب رشد غیرعادی سلولی می شه مورد بررسی قرار دادن و یه مدل ریاضیاتی نوین با به کار گیری داده های توالی دی ان ای ارائه دادن.

به گفته محققان، عموماً دو یا چند جهش ژنتیکی نیازه تا سرطان اتفاق بیفته. چرایی این جهشا در مردم می تونه خطاهای تصادفی در رونوشت کردن دی ان ای، عوامل زیستی یا ژنای ارثی باشه. وگلشتین و توماستی از این داده ریاضیاتی استفاده کردن تا نشون بدن جهشای اساسی در سرطان لوزالمعده روی هم رفته، ۷۷ درصد به دلیل خطا در رونوشت کردن دی ان ای و ۱۸ درصد به دلیل عوامل زیستی مانند سیگار کشیدن و باقی به خاطر وراثته.

در دیگه سرطانا مانند سرطان پروستات، مغز یا استخون، بیشتر از ۹۵ درصد جهشا به دلیل خطای رونوشت کردن دی ان ایه.

محققان با بررسی ۳۲ گونه سرطان به این نتیجه رسیدن در کل ۶۶ درصد جهشای سرطانی به وجود اومده به وسیله خطا در رونوشت کردن دی ان ای، ۲۹ درصد به واسطه سبک زندگی یا عوامل زیستی و ۵ درصد دیگه به خاطر مسائل وراثتیه.

توماستی میگه هر چی سلولا بیشتر افزایش شن، احتمال بروز خطای یادشده بیشتر می شه. خطای تصادفی رونوشت کردن دی ان ای وقتی بیشتر اهمیت پیدا می کنه که محققان با جوامع رو به پیری روبه رو می شن که احتمال بروز خطا در رونوشت کردن دی ان ای بیشتر می شه.

افزایش سلولی جهش ژنتیکی ژنتیک سرطان کدهای ژنتیکی لوزالمعده

.

منبع :