: همه اختراعات و ابداعات بشر طبق ضرورتی انجام شدن و دستکش آشپزخانه هم واسه رفع مشکل یا معضلی ایجاد و ساخته شده. اما از همه وسایل به درستی استفاده نمی شه و گاه اشتباهایی هم در روش به کار گیری اونا اتفاق می افته. دستکش آشپزخانه از جمله وسایلیه که که فقط کاربرد ظرفشویی نداره بلکه واسه کارای دیگه هم میشه ازش استفاده کرد.

شستن ظرفا از گذشته های دور همیشه جزو نگرانیای زنان بوده و تا اون زمان کسی نمی دونست که مایعای ظرفشویی می تونن به پوست دست آسیب برسانند اما با گذشت زمان و پیشرفت علم محققان به این نکته فهمیدن که مایع ظرفشویی به دلیل دارا بودن ترکیبات شیمیایی خطرناک می تونه باعث بروز شکلای جور واجور مریضی های پوستی شه.

در اول پزشکان و کارشناسان به مردم پیشنهاد می کردن که قبل از شستن ظرفای کثیف با مایع ظرف شویی حتماً از دستکشای آشپزخانه استفاده کنن تا مایع ظرف شویی با دستان تماسی نداشته باشه. امیدوارم شما جزو آدمایی نباشین که بعد از خوردن غذا شستن ظرفای غذا رو رو دوش بقیه به خصوص مادر خونواده می ذارین چون در هیچ قانونی شستن ظرفا رو رو دوش زنان مخصوصا مادر خونواده نگذاشته س.

Credit: PureWow

بعضی از افراد فکر می کنن که چون تعداد ظرفای کثیف کمه پس احتیاجی به به کار گیری دستکش نیس اما هیچ فرقی نداره و به محض برخورد مایع ظرفشویی با پوست آدم اثرات منفی خود رو برجای میذاره. هم اینکه باید هر دو دستکشا رو در دست کرد و نباید به یه دستکش اکتفا کرد تا بشه خیلی راحت از هر دو دست واسه شستن ظرفا استفاده کرد.

حتماً در تموم تبلیغات شکلای جور واجور مایعای ظرفشویی دیدین که تلاش می کنن تا به مخاطبان خود حالی کنن که مایع ظرفشویی اونا مشکلی واسه پوست دست به وجود نمی آورد و همیشه می گن که می تونین بدون دستکشای آشپزخانه ظرفا رو بشورید و مایع ظرفشویی اونا بی خطره اما این تنها حقه تبلیغاتیه تا بتونن شما رو واسه خریدن مایع ظرفشویی راضی کنن اما گول این حرفا رو هیچوقت نخورین چون در صورت بروز بیماریای پوستی بر اثر همون مایع ظرفشویی، مسؤولیتی رو برعهده نمی گیرن.

Credit: SafeBee

در تموم ترکیبای شویندها مثل مایع ظرفشویی، مایع و یا پودر لباسشویی و سفید کننده ها در تموم این موارد گفته شده از اسید واسه درست کردن اونا استفاده می کنن تا اسید بتونه ما رو در شستن ظرفای کثیف کمک کنه ولی اگه بدونین که این اسید چه بلایی بر سر پوست دست می آورد دیگه هیچ وقت بدون دستکش دست به شویندها نمی زنید. اسید موجود در تموم شویندها و به خصوص مایع ظرفشویی به محض برخورد با پوست دست تموم منافذ پوست دست رو می بنده و خیلی راحت اجازه میده تا پوست دست دچار شکلای جور واجور بیماریای قارچی و عفونی شه. پس قبل از به کار گیری دستکش از دو لایه بودن دستکش مطمئن شید تا اسید نتونه به پوست دست آسیب برسونه و کسائی که پوست دست اونا به دستکشای پلاستیکی حساسیت نشون میده می تونن قبل از دست کردن دستکش یه دستکش نخی به دست کنن.

اما تنها مایع ظرفشویی نیس که می تونه باعث آسیب رسیدن به پوست دست شه بلکه کسائی که همیشه مجبور هستن تا به اودیه ها دست بزنن باید از دستکش آشپزخانه استفاده کنن چون اودیه ها پس از اینکه چندین بار به پوست دست برخورد کنن پوست دست رو دچار حساسیت و خارش می کنن. مواد غذایی مانند گوجه فرنگی، فلفل، آب مرکبات، سیر، پیاز، تربچه و آناناس می تونن باعث ایجاد حساسیت پوست دست شن. از این رو، همیشه قبل از دست زدن به این مواد غذایی از دستکش آشپزخانه استفاده کنین تا نتونن به پوست شما آسیب برسانند. به کار گیری دستکشای آشپزخانه واسه شستن و پاک کردن گوشت، مرغ و ماهی الزامیه چون ممکنه این گوشتا منتقل کننده مریضی باشن و در بین شستن و پاک کردن بدون دستکش از راه پوست دست ویروسا به شما سرایت کنن.

Credit: homedepot

دکتر گیتا فقیهی، متخصص پوست و مو، در مورد مواد غذایی آلرژی زا در پوست دست و ضرورت به کار گیری دستکش به هنگام تماس با اونا میگه: «بعضی از آلرژیا از راه مصرف غذای خاص به وجود میان. علایم مربوط به آلرژی غذایی معمولاً چند دقیقه پس از خوردن غذاهای حساسیت زا بروز می کنه. البته بعضی از این نوع غذاها حتی تا چند ساعت بعد هم عکس العمل نشون میدن.» 

فقیهی ادامه میده: «تموم مواد غذایی ممکنه آلرژی زا باشن اما بعضی از اونا شدت بیشتری در ایجاد حساسیت دارن. تخم مرغ، ماهیا و غذاهای دریایی، میوه هایی مثل فندق، بادام، گردو، زردآلو، گیلاس، به، هلو، سیب، گلابی، آلو، زیتون، شیر گاو، چغندر، گیاهان چتری مانند رازیانه، هویج، زیره، جعفری و فلفل سبز عامل بروز درصد حساسیتا هستن.»

یکی دیگه از اشتباهای عادی در میان مردم اینه که فکر می کنن هر دستکشی که روی اون دستکش آشپزخانه نوشته شده باشه مناسبه اما قبل از خریداری به اندازه دستکش توجه کنین چون در صورت تنگ و یا گشاد بودن دستکش ممکنه در بین انجام کار دچار مشکل شید و نتونین درست ظرفا و یا هر چیز دیگه رو در دست بگیرین. مثلا اگه دستکش تنگ باشه خون نمی تونه خیلی راحت به دست برسه و بعد از یه مدت دست دچار  بی حسی و بی حسی می شه. پس حتماً قبل از خریدن دستکش آشپزخانه به اندازه ساق دستکش دقت کنین تا ساق دستکش بلند باشه چون موقع شست وشو ممکنه مایع ظرفشویی با پوست ساق دست تماس پیدا کنه. هم اینکه حتماً قبل از خریدن دستکش آشپزخانه به جنس دستکش توجه کنین. دستکشای آشپزخانه باید نرم و معمولاً از دو و یا سه لایه ساخته شده باشن تا کم کم بر اثر ساییده شدن سوراخ نشن و در صورت سوراخ و پاره شدن دستکش فوراً اونو دور بندازین چون مواد غذایی و مایع ظرفشویی خیلی راحت از سوراخ و پارگی به دست می رسه.

Credit: homedepot

هیچوقت از دستکشای آشپزخانه واسه استفاده کردن از مواد شیمیایی و نفتی استفاده نکنین چون دستکشای آشپزخانه پس از اینکه با مواد نفتی برخورد کنه پاره می شه و یا اینکه ممکنه دیگه هیچ وقت نتونین مواد نفتی رو از دستکش پاک کنین. پس در این صورت باید فوراً دستکش رو دور بندازین. بعد از هر بار شست وشو و پاک کردن مرغ و ماهی دستکشا رو بشورید چون اگه دستکش شسته نشه ممکنه منتقل کننده مریضی باشه و بعد از شست وشوی ظرفا مریضی به ظرفا هم سزایت می کنه.

یه سری از آدما به حدی به دستکش پلاستیکی آشپزخانه حساسیت دارن که به محض به کار گیری دستکش، پوست دست شون دچار خارش شدید می شه. ممکنه واسه بقیه مشکلی پیش نیاورد اما یه سری از آدما به پلاستیک به کار برده شده در دستکش حساسیت دارن و دلیلش اینه که در دستکشا مقداری مواد شیمیایی هست و این مواد خیلی راحت پس از تماس با پوست دست وارد خون می شن و شروع به تخریب سیستم ایمنی بدن می کنن و در همون لحظه به فرد حس خارش دست میده. این افراد قبل از استفاده کردن از دستکش باید خوب دستان خود رو با پارچه های نخی و یا دستکشای نخی بپوشونن طوری که دستکشای پلاستیکی آشپزخانه نتونن با پوست دست اونا تماس داشته باشه.

کسائی که واسه تمیز کردن شیشه ها و آینها از مایع ضدعفونی کننده استفاده می کنن باید به یاد دارا باشن که حتماً قبل از تمیز کردن از دستکش آشپزخانه استفاده کنن چون مایع ضدعفونی کننده و شست وشوی آینه و شیشه بسیار خطرناکه و اگه این مایع به پوست دست سرایت کنه ممکنه پوست دست بعد از یه مدت دچار چروک و پیری زودرس شه. درسته که بوی خیلی مطبوعی داره اما اثر تخریب این مایع بر پوست خیلی زیاده.

Credit: homedepot

دکتر فاطمه عندلیب، متخصص پوست و مو، با اشاره به ضرورت به کار گیری دستکش خاطر نشون می کنه: «حتماً واسه انجام کارای آشپزخانه مثل شستن ظرف، میوه و سبزیجات و یا آماده کردن مواد غذایی مثل گوشت و مرغ از دستکش استفاده کنین. بهترین دستکش، همون دستکشای آشپزخانه س.» 

ایشون اضافه می کنه: «به کار گیری دستکشای پزشکی که از جنس لاتکس هستن، ممکنه خود باعث ایجاد حساسیت پوستی شن. البته اگه خرد کردن مواد غذایی با دستکشای آشپزخانه واسه شما سخته می تونین از دستکشای پزشکی از جنس وینیل استفاده کنین.»

مطمئناً در آخر سال و وقتی که به قول معروف خونه تکانیا شروع می شه مواد شوینده هم بیشتر از اندازه به کار میان. بیشتر کارشناسان تاکید می کنن که در این زمان هیچ وقت دستکش رو یادتون نره. بهترین دستکش واسه خونه تکونی و شستن فرشا دستکش آشپزخانه س چون این دستکش اجازه نمی ده تا مواد شوینده به پوست دستان مون برسن اما تنها مواد شوینده نیستن که باعث آسیب به پوست دست می شن گرد و غبار بسیار حساسیت زا هستش و اگه مجبور به پاک کردن گرد و غبار شدید حتماً از دستکش آشپزخانه استفاده کنین.

Credit: soulemama

بعضی از افراد خود رو با بقیه مقایسه می کنن و به بقیه پیشنهاد می کنن تا دیگه از دستکش واسه تمیز کردن و شست وشوی ظروف استفاده نکنن و دلیل اونا اینه که مشکلی با مواد شوینده ندارن. البته شاید حق با این افراد باشه چون پوست دست آدما ممکنه با همدیگه فرق داشته باشه و ممکنه یه فرد دیگه دچار مشکل شه. پس هیچ وقت خود رو با بقیه مقایسه نکنین. 

یکی دیگه از مواد شوینده خطرناک که بیشتر خانوما با اون سر و کار دارن مایع وایتکسه. این مایع بسیار خطرناکه و باید گفت که وایتکس در بالاترین جایگاه مواد مضر به پوست قرار داره و اگه بدون دستکش به این مواد دست بزنین به جز خراب شدن پوست و ایجاد حساسیت، ناخنای انگشت دست هم واسه همیشه دچار نواقصی مانند سستی می شن و ناخن پس از یه مدت دیگه نمی تونه مانند گذشته رشد کنه. پس به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که پس از مشاهده اینجور وضعیتی به دکتر مراجعه کنین.

در همین زمینه خوندن مطلب دستکش آشپزخانه، امتیازات و حساسیتا تکمیل کننده اطلاعات شما هستش.

    مقالات در رابطه

  • ۱۵ه لباس کودک واسه گردشای روزانه

  • ۱۴ نکته ای که طراحان داخلی در خونه شما به اونا دقت می کنن _ بخش اول

  • راهنمای خرید مبلمان واسه آپارتمون

.

منبع :