اشتباه گرفتن آلرژی با سرماخوردگی

اشتباه گرفتن آلرژی با سرماخوردگی

همیشه با شروع فصل سرما تماشاگر افزایش سرماخوردگیای ویروسی، آلرژیای فصلی و بعضی وقتا گسترش سینوزیتای چرکی هستیم. طوری که میشه گفت این بیماریا به همراهان جدانشدنی فصل پاییز تبدیل شدن. هرچند این سه مریضی شایع نشونه هایی مثل هم دارن اما درمان متفاوتی رو میخوان؛ از این رو باید بتونیم این بیماریا رو بدرستی از هم تشخیص بدیم.

به گزارش سلامت نیوز، دکتر علیرضا مصباحی در گفت و گو با «ایران» میگه: عطسه، آب ریزش بینی و حتی ترشحات سبز رنگ بینی علائم مشترکیه که در سرماخوردگیای ویروسی، برگشت آلرژی و هم اینکه سینوزیت چرکی مشاهده می شه. اما باید بدونین که هرکسی که این علائم رو داره نیاز به مصرف آنتی بیوتیک نداره.

این فوق تخصص گوش و حلق و بینی اضافه می کنه: آدمایی که آلرژی دارن معمولاً در فصل پاییز با برگشت آلرژی و بروز علائم اون مواجه می شن البته به یاد داشته باشیم ممکنه فردی سابقه آلرژی نداشته باشه اما به دلیل عوامل محیطی با علائم آلرژی فصلی مواجه شه.

به گفته اون، عطسه، آب ریزش از بینی و اشک ریزی نشونه هایی هستن که اگه با هم مریض رو درگیر کنن می تونن نشون دهنده آلرژی باشن.

ایشون با اشاره به علائم آلرژی فصلی اضافه می کنه: معمولاً در این گروه ترشحات بینی روشنه اما در بعضی موارد هم دیده شده که ترشحات داخل بینی می مونه و به دلیل نزدیکی با میکروبا تغییر رنگ میده و مریض رو به اشتباه میندازه طوری که مریض ترشحات به وجود اومده به وسیله آلرژی رو با ترشحات چرکی اشتباه میگیره و آنتی بیوتیک مصرف می کنه.

بعضی وقتا هم مبتلایان به آلرژی با علائم آسم یعنی تنگی نفس و سرفه های خشک روبه رو می شن. این علائم صبحا هنگام بیدار شدن از خواب یا در روبرو شدن با هوای سرد یا هنگام تماس با عامل محیطی محرک آلرژی بیشتر می شن. البته هاله مشکی رنگ دور و بر چشم هم نشونه دیگه ایه که در کودکان گرفتار به آلرژی دیده می شه.

به گفته دکتر مصباحی، آلرژی درمان قطعی نداره اما با درمان دارویی و به کار گیری شکلای جور واجور آنتی هیستامین ها قابل کنترله.

این جراح سر و گردن تأکید می کنه: آلرژی مهم ترین عامل ایجاد پلیپای بینی و سینوسه و متأسفانه درمان پلیپای بینی و سینوس هم بسیار سخته. ایشون با اشاره به شباهت بعضی علائم آلرژی و سرماخوردگیای ویروسی میگه: بیشتر سرماخوردگیا ویروسی هستن و واسه درمان اونا نیاز به مصرف آنتی بیوتیک نیس. از بین نشونه های این دسته از بیماریا میشه به آب ریزش از بینی، گرفتگی بینی، تب ناچیز، بدن درد، سردرد و ترشحات بعضی وقتاً سبز رنگ بینی اشاره کرد.

معمولاً این علائم ۳ تا ۵ روز زمان میبره و حتی اگه درمان نشه بعد از این مدت خوب می شه. اما بهترین پیشنهاد اینه که مبتلایان حتماً استراحت کنن و طی مدت مریضی از آب میوه، مایعات ولرم، بخور و مسکنای معمولی استفاده کنن. یادتون نره استراحت نقش مهمی در بهبودی داره و پیشنهاد می شه والدین هنگام سرماخوردگی کودکان شرایط استراحت اونا رو آماده کنن و از فرستادن کودک به مهد کودک یا مدرسه دوری کنن. به نظر اون سرماخوردگیای ویروسی احتیاجی به به کار گیری آنتی بیوتیک ندارن.

دکتر مصباحی اضافه می کنه: اگه بعد از ۵ روز، بدن درد مریض بازم ادامه داشت یا تب اش بالا رفت، ترشحات روشن بینی به ترشحات چرکی تبدیل شد و مریض در ناحیه پشت بینی و چشم، دچار درد شد، باید به دکتر مراجعه کنه. این متخصص گوش و حلق و بینی عقیده داره: مریض اصلا نباید خودسرانه آنتی بیوتیک مصرف کنه. چراکه استفاده نادرست و نابجا از آنتی بیوتیکا به مقاومت آنتی بیوتیکی منجر می شه. متأسفانه مقاومت آنتی بیوتیکی مشکلیه که این روزا سلامت جوامع بشری رو تهدید می کنه.

ایشون تأکید می کنه: دستگاه بخور واسه هر سه گروه نامبرده پیشنهاد می شه. بهترین حالت به کار گیری بخور اینه که بر خلاف روشای قدیمی، دستگاه کنار فرد مریض روشن شه و بخور از کنار بینی ایشون عبور کنه. البته هیچ فرقی بین بخور سرد و گرم وجود نداره و مهم رطوبت هوا است.

دکتر مصباحی در آخر خاطرنشان می کنه: شستشو بینی با آب نمک استریل در این فصل خیلی با اهمیته. در شهرهای بزرگ با وجود گرد و غبار و آلودگی هوا شستشو بینی، دست کم یه بار در روز لازمه. اما شست و شو با آب معمولی به مخاط بینی آسیب میرسونه و واسه این کار بهتره از محلول آب و نمک استریل استفاده کرد هم اینکه میشه در خونه با به کار گیری یه لیوان بزرگ آب جوشیده سرد شده و یه قاشق چایخوری نمک طعام معمولی این محلول رو جفت و جور کرد.

سلامت نیوز

.

منبع :